Menu

Mis Gibi Kokan Frezya’nın Bakımı ve Yetiştirilmesi

İç mekan çiçeği olarak bilinen, harika bir kokusu olduğu için yetiştirilen frezya’nın 14 ana türü ve ortaya çıkmış bir çok kültivarları vardır. Çiçeğin ilk türleri (eski olanları, sonradan ortaya çıkan karışıklar hariç) diğerlerine oranla çok çok daha güzel kokar.

Frezya çiçeklendiği zaman direkt güneş ışığından korunmalıdır ki çiçekleri solmasın. Çiçek dönemi bitince tekrar güneş altına koyabilir. En güzeli çiçek açtığında evin içinde, çiçeksiz döneminde balkonda yetiştirmektir. Bütün evi mis gibi kokutacaktır.

Kış soğuklarına karşı dayanıklı olup, türüne göre -6 dereceden -12 dereceye kadar dayanıklılık gösterirler. Kışın don olan bölgelerde sonbahar mevsiminde, karasal iklime sahip yerlerde ilkbahar mevsiminde dikilir. Ne zaman dikeceğinizi artık öğrendiğinize göre saksıda yetiştirebilirsiniz. Suyu iyi süzdüren bahçe toprağı kullanmak yeterlidir. Saksının toprak saksı olmasına özen gösterin bu tarz çiçekler için çok yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Jerbera (Gerbera) Yetiştirilmesi ve Bakımı başlıklı makalemizde gerbera bakımı, jerbera bitkisi ve yetiştirilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir