Menu

Mimoza

Mimoza

Etiketler:Mimoza, Mimoza Çiçeği, Mimoza Ağacı, Mimoza Özellikler, Mimoza Çiçeği

Mimoza bitkileri kış sonu ile ilkbahar başlarında çiçeklenmeye başlar. Kış sonuna doğru çiçek açmasına rağmen soğuğa karşı dayanıksızdır. Dayanabileceği minimum sıcaklık -7 derecedir. Mimoza çiçekleri alkali toprak sevmezler, pH derecesi 5.6 ile 7.5 arası olan asidik ya da nötr toprakta yetişirler. Aslına bakılırsa belirli bir mimoza türü yoktur. Birkaç tane tür ve bunların benzeri mimoza olarak adlandırılır. Örneğin Acacia Dealbata mimozasının yaprakları aynı eğrelti otu gibi çok parçalıdır. Ancak bir başka tür olan Acacia Retinodes mimozasının (İzmir Mimozası) yaprakları tek parçalı ve uzun, incedir. Ortalama olarak 60 cm’ye kadar uzayabilirler. Tropik iklimlerde çok daha hızlı yetişebilen mimozalar tamamen süs bitkisidir ve tarla yetiştiriciliği yoktur.

Mimoza çiçeği ülkemizde ‘’Küstümotu’’ ya da ‘’Dokunma bana’’ adı ile de bilinir. Bu adı almasının sebebi mimoza çiçeklerinin fiziksel temas karşısında yapraklarını büzüştürerek kapatmasıdır. Birkaç dakika sonra yapraklar tekrar eski halini alacaktır.

Mimoza çiçekleri bol güneş seven ve su geçirgenliği fazla (süzek) topraklarda çok daha kolay yetiştirilebilir. Mimoza ekimi kış aylarının sonunda, ilkbahar aylarının başında yapılırsa çiçeklenme daha kısa sürede olacaktır. Mimoza tohumları kapalı bir ortamda toprağın ortalama 10 cm kadar derinine ekilmelidir.

Tohumlar gelişip fide haline geldikten sonra eğer saksı küçük ise büyük bir saksıya almalısınız. Bitki birkaç gün sonra toprak değişimine alacak ve daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Yeni ortam eskisine göre daha fazla ışık alan ve sıcak olmalıdır.

Mimoza Ağacı
Mimoza-ağacı
Mimoza ağacının ana vatanı Avustralya olarak bilinir. Sarı, hoş ve keskin kokuları vardır. Yaprakları yeşilden öte daha çok griye dönüktür. Mimoza ağaçlarının yaprakları dantele benzer bir yapıya sahiptir ve kış aylarında yapraklarını dökmezler. Oldukça kolay yetişebilen bu ağaçların bakımı iyi bir şekilde yapıldığında 50 yıldan fazla yaşayabilir ve 15 metreden fazla uzayabilirler. Ancak mimozanın bütün türleri çok arsız bir bitkidir ve siz istemeseniz de her yıl katlanarak çoğalacaktır. Bunu engellemek için her yıl düzenli olarak budamalısınız ve yeni oluşan istenmeyen bitkileri çiçeklenmeden filiz halinde sökmelisiniz.

Mimoza ağaçları bol güneşli ortamları sever ancak rüzgara karşı dayanıksızdırlar. Bu yüzden rüzgar almayan bir ortama ekmelisiniz. Besin bakımından zengin ya da killi topraklarda ve ılıman iklimlerde kolayca yetişirler. Toprakta kireç bulunması mimoza bitkilerinin zayıflamasına ve normalden çok daha küçük çiçekler açmasına sebep olur.

Mimoza ağaçlarını bahçeye birden fazla dikecekseniz ağaçlar arasında en az 3 metre boşluk bırakmalısınız. Mimoza çiçeklerinde bu fark 30 cm’ye kadar düşmektedir.

Mimoza Resimleri

Bir önceki yazımız olan Peygamber Çiçeği başlıklı makalemizde Peygamber Çiçeği, Peygamber Çiçeği Bakımı ve Peygamber Çiçeği Yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir