Menu

Meyan Kökü Çayı

MEYAN KÖKÜ ÇAYI

Yıl boyunca kullanılan bir bitkidir. Avrupa ve Asya’nın belli bölgelerinde yetişmektedir. Bitkinin boyu yaklaşık 2 metreyi bulabilir. Meyan kökü bitkisi hem batıda hem de doğuda şifalı bitkiler arasındaki yerini almıştır.

Birçok sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen meyan kökü bitkisi, özellikle karaciğer ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Meyan kökünün ayrıca yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Peki, meyan kökü çayını nasıl hazırlayacağız.

Meyan kökü bitkisini, aktarlardan kök ve yaprak halinde satın alınabilirsiniz. Kök halinde aldığımız meyan kökünü, küçük dilimlere ayırmamız gerekir. 1 fincan sıcak suyun içine yaklaşık olarak 1,5 çay kaşığı meyan kökünü koyunuz ve yaklaşık 10 dakika kadar demlendiriniz. Çayınız servise hazırdır. Eğer acı bir tat alıyorsanız, çayınızın içine bal ilave edebilirsiniz.

  1. Meyan Kökü Çayının Faydaları

Meyan kökü ile hazırladığınız çayı, ılıklaşana kadar bekletiniz ve daha sonrasında gargara yapınız. Yaptığınız bu işlem, ağınızın içinde bulunan yaralara iyi gelecektir. Soğuk algınlığınız ve öksürük şikayetiniz varsa meyan kökü çayını içmenizi öneririz.

Kilo vermek isteyenlerin başvurduğu bitki çayları arasında meyan kökü, kendine yer bulabilmiştir. Bu konu hakkında araştırmalar devam etse de kilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor.

  1. Meyan Kökü Çayının Yan Etkileri

Fazla tüketime bağlı baş ağrısı, yüksek tansiyon ve uykusuzluğa neden olmaktadır. Bilinçsizce tüketirsek, kalp krizi riski taşıyan meyan kökü çayını, doktorların tavsiyesinde tüketmeliyiz. Belli rahatsızlıkları bulunan hastaların doktorlarına danışmadan, uzun süre meyan kökü çayını tüketmeleri önerilmez.

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir