Menu

Menekşenin Bakımı

Menekşenin Bakımı Nasıl Olmalı

meneksenin-bakimi-nasil-olmalidir

Menekşenin bakımı aslında zor olmamaktadır. Ama bakımı da çok özen gerektirmektedir. Menekşeleri koyacağınız saksıların bakımını çok iyi yapmalısınız. Yani menekşeler için saksı seçiminde çok dikkat etmelisiniz. Menekşeleri saksıya dikmek için derin saksı değil de geniş ağızlı olan saksıları almanızı tavsiye ederim. Saksıların altlarında delik bulunmakta ve buda menekşeleri için hayati bir anlam taşımaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Ayrıca havanın nemli olması da önemli olmaktadır. Menekşelerin toprakları ise şu şekilde olmaktadır. Menekşelerin toprağı sıradan bir toprak değildir. Asla bahçeden toprak alıp saksıya doldurmalısınız.

meneksenin-bakimi-nasil-olmalidir-

Menekşelerin toprağı nemli ve hafif olmak zorundadır. Menekşeler beslenmek için aydınlık ortamda durmaları gerekir. Ama güneş ışığı tam olarak onlara vurduğu zaman hiç hoşlanmazlar. Mutlaka güneş ışığı perde arkasından vurmalıdır. Tropikal iklimin bitkisi menekşeler dir. Çok sıcak ortamlarda durdukları zaman menekşeler gelişmezler. Menekşelerin sulama durumunda çok önemlidir. Menekşelerin sulanması saksı altlığından yapılmaktadır. Yapılışı ise saksı altlığından su dökerek yapılmaktadır. On dakika sonra da saksı altlığından kalan suları dökünüz. Menekşelerin gübreleme işi de gelişimi için önemlidir. Menekşeler geliştikleri için gübreye ihtiyaç duyarlar. Gübre hazırlarken eğer çeşme suyunu kullanmak istiyorsanız o zaman gübrenin dörtte ikisini kullanmalısınız. Bunu sakın unutmayınız.

meneksenin-bakimi-nasil-yapilir

Menekşelerin bakımı nasıl olması konusunda henüz bir fikriniz yoksa sayfamızdan bu bilgileri öğrenebilirsiniz. Menekşeler tropikal bir bitki olduğu için daha çok bu çiçekler nemli yerleri sevmektedir. Nem oranı ise yüzde elli olmalı diye düşünüyorum. Kurak yerlerde bu nem oranını bulmak açıkçası çok zordur. Menekşeleri kapı kenarlarına ve pencere kenarlarına asla koymamalısınız. Bu arada menekşeler cereyanlar da da durmamalıdır. Menekşeleri seviyorsanız püf noktaları da öğrenmenizde fayda vardır. Menekşe görünüşü ile herkesi mest etmektedir. Bakımı zor olmayan ama özen istemektedir. Menekşenin bakımına çok özen göstermezseniz ve hassas bir şekilde korursanız eğer menekşelerin çiçeği güçlü bir şekilde olmaktadır.

meneksenin-bakimi-nasil-yapilir-

Afrika menekşelerin ise bakımı çok daha zordur. Çünkü çok fazla sulanmaması gerektiği için sorun yaşanır. Afrika çöl olan bir ülke değildir. Bilmeyen insanlar Afrika menekşeleri çok sular ya da susuz bırakır. Menekşeleri sulama şekli hassas olmalıdır. Sulama konusunda da gereken özeni göstermelisiniz. Menekşelerin yüzeyi kuru olduğu zaman sulanmalıdır. Menekşelerin su seviyesi ne çok ne de az olmalıdır. Menekşelerin gelişimi için kuru bir yer seçmemelisiniz. Sulanmasına özen gösterdiğiniz zaman olması gereken saksısına artık geçebilir. Menekşeleri dikmeye başlamadan önce yapraklar canlı olmasına özen gösteriniz. Çünkü kurumuş olan yapraklar yapılmaz.

beyaz menekşe

beyaz menekşe

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir