Menu

Menekşe

Menekşe

Etiketler:Menekşe, Menekşe Bakımı, Menekşe Yetiştirme, Menekşe Çoğaltma, Sulama

Menekşe yüksek nemli tropik iklimde yetişen Kenya-Tanzanya bölgesinde oldukça yaygın bir Afrika çiçeğidir. Menekşeler Afrika’da keşfedildikten hemen sonra Almanya’ya araştırılmak için getirilmiş ve yeni bir tür olduğu tescillenmiştir. Bunun üzerinden 40 yıl sonra melez türleri üretilmiş ve sıcağa daha dayanıklı hale getirilmiştir. Yeni oluşan menekşe türleri genetik çalışmaları sonucunda evde bakıma uygun hale gelmiştir.

Menekşe bakımı

Menekşe diktikten sonra uğraştırmayan bir bitkidir ancak gerekli koşulları sağlamazsanız sizi sürekli en başa götürecek kadar da hassastır. Bu yüzden daha bitkiyi ekmeden saksı seçiminden tutun gelecek yıllara kadar düşünmeniz gerekiyor.

1- Saksı Seçimi

Saksınızın derin olmasına gerek yoktur. Derin saksılar yerine daha geniş ağızlı ve yayvan saksılar tercih etmelisiniz. Saksı genişliği bitki çapının üçte biri kadar olmalıdır. Menekşe bitkileri için nem dengesi hayati önem taşıyor. Bu yüzden saksının altında mutlaka drenaj deliği bulunmalı. Ayrıca nem dengesini sağlamak için porselen ve seramik saksılar yerine sırlı saksı tercih etmelisiniz.

2- Toprak Seçimi

Menekşe, her ne kadar melez bir bitki olsa da temelde bir Afrika tropikal bitkisidir. Bu yüzden sıradan bahçe topraklarında yetiştirilemez. Menekşe ekeceğiniz toprak daha fazla nem tutmalı, bitki köklerine bol oksijen taşıyabilmeli, hafif olmalı ve pH dengesi 5,8 ile 6.5 arasında olmalı. Bu özelliklere sahip bir toprak hazırlamak için vermikülit, torf, perlit, ponza ve sphagnum yosunu gibi maddelere ihtiyacınız vardır.

Bütün botanikçiler arasında kabul gören karışım 1 ölçek torf, 1 ölçek ponza veya perlit ve 1 ölçek vermikülit şeklindedir.

3- Işıklandırma

Menekşeler ışığı çok sever ancak bir o kadar da rahatsız olabilirler. Aydınlık alanlarda yetiştiklerinde daha canlı ve verimli menekşeler elde edebilirsiniz ancak güneş ışıkları bitkiye dik gelmemelidir. Perde arkasından gelen güneş ışığı en ideal ışık kaynağıdır. Doğu cephesinden gelen ışık genellikle menekşeler için en ideal bölgedir, ihtiyacı olan güneş ışığını alırken yakıcı ışınlardan da korunabilir ancak ışık yoğunluğuna göre kuzey ya da batı pencerelerini de tercih edebilirsiniz.

4-Sıcaklık

Menekşeler tropikal bitkiler olduklarından ülkemizde genellikle iç mekanda yetiştirilir. Ortam sıcaklığı gündüz 21-27 derece gece ise 16-21 derece arasında olmalıdır. 15 derecenin altında ve 27 derecenin üstündeki sıcaklıklar menekşenin zayıflamasına yol açar ve gelişimini yavaşlatır.

5- Sulama

Menekşe bakımında en dikkat edilmesi gereken husus sulamadır. Bitkiyi sularken toprağını kontrol ederek sulamalısınız. Toprak üstü kuruduğu zaman sulanması gerektiğini anlayabilirsiniz. Sulama yapacağınız suyun klorsuz olması gereklidir. Klorsuz ya da kloru alınmış su kullanabilirsiniz. Suyu bitkinin üzerine dökmemelisiniz, sulama saksının altlığından yapılmalıdır ve sulamadan 15-20 dakika sonra altlıkta hala su varsa boşaltılmalıdır.

Menekşe Resimleri

Bir önceki yazımız olan Bahçe Ve Balkonlarda İpek Çiçeği Yetiştirilmesi başlıklı makalemizde çiçek, İpek ve İpek Çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir