Menu

Menekşe Çiçeği Ve Bakımı

Menekşe Çiçeği Ve Bakımı

Bitki yılın hemen her döneminde, renk renk çiçekleri ile bilinir. Çiçek boyutu itibari ile küçücük ortamlarda dahi kendisine yer bulması ile meşhurdur. Özellikle yaz aylarının kır bahçelerine benzer, camları, balkonları ve salonlarınızı süsler.
menekse-cicegi-ve-bakimiSulama Ve Bakımı: Bitki doğrudan güneş ışığına gereksinim duymadığı gibi, dolaylı olarak gelecek veya ışıklandırma sistemi ile verilecek ışık sayesinde de yetiştirilebilir. Bitki çok hassas ve narin olması ile bilinir, bu yüzden aşırı soğuk ve aşırı sıcak havaya maruz bırakılmamalıdır. Özel ilgi ve şefkat ister, kesinlikle çiçeklerine el ile dokunulmamalıdır. Çünkü çiçeklerine dokunduğunuz anda dökülmesine sebep olabilirsiniz. Bitki için mevsim değişiklikleri en kötü zamanlardır, bu zamanlarda özellikle korunaklı ortamlarda tutulmalıdır. Çiçek kış aylarında kesinlikle sıcaklığı  15-16 derecenin altına düşmeyecek ortamlarda bakılmalıdır.
Sulamanın Özellikleri: Bitki kış aylarında mutlaka, oda içerisinde tutulmalı ve toprağı saksının dibine kadar kurumadan su verilmemelidir. Bunun aksine yaz aylarında toprağı sürekli nemli tutulmalıdır, ancak bitkinin narin olduğu unutulmamalı, bu yüzden çürümesine sebebiyet verecek şekilde bol su verilmemelidir. Sulama bitkinin köklerine yapılmalı özellikle çiçekleri üzerine su dökülmemelidir. Bitkinin büyümesinde bir değişiklik olmadığı sürece, sararmalar, çürümeler olmadığı sürece hep aynı zaman ve ölçüde olacak şekilde sulama yapılmalıdır. Çiçek pet şişe suları ile sulanmalı, ayrıca bunun yerine yirmi dört saat dinlendirilmiş suda kullanılabilir. Özellikle kış aylarında soğuk su ile temasından kaçınılmalıdır. Saksısı kendi boyutuna uygun olmalıdır, daha iyi gelişsin diye kullanılan büyük saksılar çiçeğin ölmesine sebebiyet verebilir.

Bir önceki yazımız olan Atatürk Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde çiçek, saksı ve toprak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir