Menu

Melisa Çayı

MELİSA ÇAYI

Melisa çayı, uzun bir geçmişe dayanır. Melisa çayı günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Melisa çayı özellikle  halk arasında uyku problemlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücudunuzu rahatlatmak, gevşemenizi sağlamak gibi yararları da olduğu bilinmektedir.

Melisa çayının kokusu, hafif limonu andırır. Bu çayın kokusu kadar kendisi de etkilidir. Melisa çayı, genel olarak kurutulmuş çay yapraklarından hazırlanmakla birlikte kapsül, krem ve yağ türlerinde de olabilmektedir.

 

Melisa Çayının Yararları

– Uykusuzluk problemlerinde kullanılır ve etkilidir.

– Sinirlerinizi rahatlatıp, gevşemenize yardımcı olur.

– Mide ağrılarınızda ya da belli mide sorunlarınızda etkili rol oynamaktadır.

– Gaz problemlerinizin giderilmesini sağlamaktadır.

– Terinizin kolayca dışarı atılmasını sağlamaktadır.

– Yüksek ateşiniz varsa düşürülmesinde etkili olur.

 

Melisa Çayının Hazırlanması

Öncelikle melisa çayını, aynı gün tüketmeye özen göstermeliyiz. Yarım litre suyu kaynatalım. Yaklaşık 10 gram kurutulmuş melisa çayını, demlendirmek üzere yaklaşık 10 dakika boyunca bekletiniz. Artık melisa çayınız, servise hazırdır.

Melisa çayını, uykusuzluk sorunu çekenlerin içmemesini öneririz. Gebelik dönemi yaşayan kadınların melisa çayını tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Özellikle çocukların tüketmemesini tavsiye ederiz. Melisa çayının bilindik yan etkileri azdır. Ancak, günde bir bardaktan fazla içmemelisiniz. Fazla tüketimden kaynaklanan, belli rahatsızlıklar yaşabilirsiniz. Glokom yada troit hastalığınız varsa, melisa çayını içmeden önce doktorunuzun size vermiş olduğu kurallara uymalısınız. Burası çok önemli bir noktadır. Alternatif tıp size zararlı bir hal almasın. Mutlaka doktorunuza danışınız.

 

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir