Menu

Maydanoz Ekimi ve Bakımı

İçerdiği vitamin ve minerallerle cilde dost bir bitki olan maydanozun faydaları bununla kalmaz, bağırsak rahatsızlıklarından, enerji düşüklüğüne, kanser türlerinden, kap hastalıklarına,ağız kokusundan,öksürük, sinüzit ve göz sağlığına kadar oldukça faydalı bir besindir.Bitki, A,C ve K vitaminlerini yüksek oranda içerir. Sabah kahvaltılarının ve akşam salataların vazgeçilmezi olarak lezzetli bir şekilde tüketilen maydanoz, güçlü bir ödem atıcı ve idrar söktürücüdür.

Ağustos-eylül ayları arasında yetişen bitkinin çiçekleri beyazdır. Kazık köklü ve 30-100 cm arasında boylara sahiptir ve iki yıllık otsu bir bitkidir. Bitki iki yıl yaprak yaprak açılarak gelişir, ikinci yıl ise bir gövde oluşturur. Maydanoz, nemli ve sulak ortamları sever ve gelişirken yapraklarında özel bir koku oluşur. Bitkinin gövdeleri, dik ve tüysüzdür. Yaprakları çok dallı bir bitkidir, köşeli yaprak yapısına sahiptir. Çiçekleri şemsiye şeklinde açılır ve koyu yeşil bir şekilde büyür.

Maydanozgiller familyasından olan bitkinin tohumları, ufak ve esmerdir. Meyve verirken, meyvelerin uçlarında uçucu bir yağ ve glikozit bulunur. Bitkinin yapraklarıi kökü ve meyvesi kullanılmaktadır. Müsilaj maddesi bitkinin içeriğinde bulunur. İçeriğindeki değerler sayesinde ciddi anlamda kilo verdiren bir besindir. Bitki, limonla karıştırılarak sıvı halde tüketilise kilo verme konusunda başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Maydanoz, bahçede yetiştirilebileceği gibi evde saksıda da yetiştirilebilir. Önemli olan toprağın nem dengesinin sağlanmasıdır. Toprağı saksıya doldurduktan sonra, tohumların üzeri az bir şekilde kapatılarak, bitkinin ekimine başlanır. Toprak hafifçe bastırılır. Can suyu denilen ilk su çok fazla dökülmemelidir. Gübre,kestane gübresi ya da hayvan gübresi şeklinde kullanılabilir. Özellikle bahçe yetiştirilmesinde bitki için oldukça faydalı olacaktır. Sulak ve nemli bir toprakta yetiştirilmesi gereken maydanoz, 20- 30 gün içerisinde tüketilebilir. Uç kısımları kesilirse daha sonraki ekimlerde daha iyi verim alınır. Bahçe de de, saksıda da 10 günde bir bakım işlemi yapılması uygun olur.

Bir önceki yazımız olan Sümbül ne zaman ekilir? başlıklı makalemizde sümbül bakımı, sümbül hakkında kısa bilgi ve sümbül ne zaman ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Hasan Dalgıç 26 Kasım 2014 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir