Menu

Mate Çayı

Yalnızca Güney Amerika’da yetişen küçük bir ağaç olan matenin  yapraklarından yapılan  bir çaydır. “Brezilya çayı“ ya da “Paraguay çayı” olarak da bilinmektedir. Kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içermektedir. Yeşil çaya alternatif olarak gösterilmekle birlikte kilo verme ve yorgunluğa karşı da tercih edilmektedir. Bağışıklık sistemine de dost bir çaydır.

Hazırlanışı klasik yöntemlerden biraz farklıdır. Kaynatmak yerine kaynatılmış ve 3-4 dakika kadar bekletilmiş suya yaprakları ekleyerek demlenir. Tercihe göre içine bal ve süt eklenilebilir. Enerjiyi  ve canlılığı artırma etkisi bilinmektedir. Vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.

Güney Amerika’da uzun yıllardır kilo kontrolü ve iştah yönetimi gibi sebeplerle tüketilen mate çayı; son yıllarda bu özellikleri sayesinde popülerleşmiştir. Yeşil çayla 196 ortak etken maddesi bulunmaktadır. Yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkisinin olduğu ve kalp damar hastalıkları, romatizma ve kronik dejeneratif hastalıklara karşı da koruma özelliği olduğu belirtilmektedir. İçinde A,C,E,B vitaminleri, kalsiyum, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve 15 farklı aminoasit türü bulunmaktadır.

İçen kişiler; normalden daha fazla enerji  yaktıklarını ve  daha uzun süre tokluk hissine sahip olduklarını söylemektedirler.

Bedensel aktivelerde bulunan kişiler ve sporcular için doğal bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa faydalıdır. Alman araştırmacılar dış stres faktörlerine karşı vücudun direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir. Canlandırıcı özelliği vardır kafein gibi sinirliliği artırmaz.

Tüm bunlara karşın dikkatli tüketilmediğinde birtakım olumsuz durumlar ortaya çıkabilmekte. İçerdiği kafein sebebiyle uykusuzluğa ve enerji kaybı sağlamasından dolayı da yorgunluğa sebebiyet vermektedir. Aşırı ve düzenli tüketimi (günde 3 fincandan fazlası) gırtlak ve ağız kanseri riskini artırmaktadır .Bazı kişilerde mide bulantısı, kusma, baş dönmesi v.b. durumlar ortaya çıkarabilir. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde annelere önerilmez.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. tütü evi 13 Ekim 2014 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir