Menu

MATE ÇAYI

MATE ÇAYI

Mate çayı, kafein gibi uyarıcı maddeler içermektedir. Yeşil çay ve siyah çayın alternatifi olarak bizlere sunulan mate çayı, kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği sağlıklı bir çaydır. Gün içerisinde çabuk yorulan insanların, mate çayı içmesi yorgunluklarını azaltacaktır. Mate çayının içinde, 24 vitamin ve 15 amino asit bulunmaktadır. Bağışık sistemini güçlendirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği çay, mate çayıdır.

  1. Mate Çayının Faydaları

– Kilo vermenize yardımcı olur.

– Orta ve hafif derece depresyon hastaları için kullanılmaktadır.

– Alerjilere karşı bağışıklık için kullanılır.

– İçerdiği 24 vitamin ile oldukça zengin bir çaydır. Vitamin almak isteyenler tercih edebilir.

– Kalbin güçlenmesini sağlar.

– Gün içerisindeki yorgunluğunuzu alır.

– İltihapları önler.

– Konsantrasyonunuzun artmasını sağlar.

– İdrarın sökülmesine yardımcı olur.

– Bitkinliğinizi alarak canlılık kazandırır.

– Metobalizmayı oldukça hızlandırır.

  1. Mate Çayının Yan Etkileri

İçerdiği kafein nedeniyle, uykusuzluklara neden olabilir. Mate çayının az tüketimi gün içerisinde size canlılık verse de çayın fazla tüketimi, gün içerisinde daha çok bitkinleşmenize neden olabilir. Fazla tüketime bağlı olarak, kabızlığa neden olabilir.

Bazı kişilerde mide bulantısına ve baş dönmesine neden olabilir. Fazla tüketmeden kaynaklanan kalp çarpıntısı sorunları yaşanabilir. Gebeliği olan kişilerin, mate çayını tüketmesi tavsiye edilmez.  Düzenli ilaç kullananların, mate çayını içmeden önce doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir