Menu

Marul Nasıl Ekilir?

Marul birçok toprak tipinde yetiştirilebilir. Ancak en kaliteli ürünü nem tutma kapasitesi yüksek, organik maddesi fazla ve dejenayı iyi derin tınlı olan topraklardan almaktadır. Marulun tohum ekim zamanı aslında size kalmış bir durumdur yetiştiricilik yapmak istediğiniz zamana göre kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Kış ve geç sonbahar yetiştiricileri tarlalara dikim yapmak istedikleri zamandan ortalama 45 gün önceden, yaz ekimleri için ise 20 gün kadar önceden soğuk yastıklara tohum ekimleri yapılır. Tohumların en iyi şekilde çimlenme yani filizlenme sıcaklığı 15-18 derece’dir. Sıcaklıklar düşük olduğunda zaman ise homojen çıkışı elde edilemez. Nötr çeşitlerin dışındaysa ‘5-30 derece kadar yüksek olan sıcaklıklarda hiç bir şekilde çimlenme elde edilemez. Dikim, fideler 4 yapraklı hale geldiği zaman çeşidinin büyüklüğüne göre 30-40 cm sıra arası, 20-30 cm ise sıra üzen mesafesi ile yapılmaktadır. Ayrıca dikim tamamlandıktan sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

 

Sulama, gübreleme ve hasta yöntemlerini de kısaca açıklayalım. Marulun büyüme zamanı boyunca aynı miktarda olacak şekilde toprağın nemini, yetiştiği ortamda mutlaka bulmak ister. Bu yüzden baş bağlama olarak adlandırılan evrenin en başından hasat yapılana kadar sulama süreleri kesinlikle 8 günden daha uzun olmamalıdır. Havalar çok sıcak olduğu zamanlarda ise sulama, kesinlikle sabah erkenden yapılmalıdır. Aksi takdirde fizyolojik hastalıkların görülme riski oldukça yüksektir. Marul çoğunlukla elle hasat edilebilen bir üründür. Hasat edilecek ürünü belirleyebilmek tamamı ile deneyime dayalı bir iştir.

Yetiştiricilik ürünlerin iklimden istediklerine tamamı ile uygun koşullarda ve doğru ekim zamanlarıyla yapılıyorsa, o ürün çeşidinin tipik özelliklerini sergilemesi beklenir. Bunlar ürünün eni, boyu, göbek yapıp yapmadığı vb gibi özellikleridir. Hava sıcakken hasat edilen ürünler hemen solar ve aynı şekilde kalitesi de düşer. Bundan dolayı hasat işleminin sabah erken saatlerde yapılması en uygun olanıdır.

İklim isteklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz. Salata ve marul soğuk havaya kısmen de olsa dayanıklı bir üründür ayrıca nemli hava koşullarına gereksinim duyan serin ve ılık bir iklim bitkisidir. Aynı şekilde sıcağa karşı olan duyarlılıkları ise farklılık göstermektedir. Sıcak havaya karşı kıvırcık baş olan salatalar çok hassas oldukları halde yağlı baş olan salatalarsa orta derecede hassas, yaprak salatalar ise çok az hassastırlar. Çok iyi bir baş olabilmesi için ideal olansa çok düşük sıcaklıkta yavaş büyümedir.

Bir önceki yazımız olan Çim Nasıl Ekilir? başlıklı makalemizde Çim ekim zamanı, Çim Nasıl Ekilir ve çim ne zaman çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir