Menu

Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

 

Marginata çiceği genel olarak zarif ve ince yapraklarıyla ofis, ev ve ya iş yerleri gibi yaşam alanlarını renklendiren bir saksı çiçeği olduğunu bilmelisiniz. Yapraklarını belirli aralıklarla yenlemektedir. Her ortama kolay uyum sağladığı için çokça tercih edilir. Yuka çiçeğinden farkı ise gövdesi ve yapraklarının ince olmasıdır. 2’li, 3’lü ve 4’lü çeşitleri çiçek mağazalarında bulunuyor. Marginata Çiçeği Bakımında ise bu çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamasına özen gösterin. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevrilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir. Dracena-Marginata çiçeği, az ışıkta kaldığı zaman yeteri kadar beslenemez dolayısıyla yaprakların çürümesine ve sararmasına neden verir.

Marginata Çiçeği Bakımında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise sulama yöntemidir. Yazın haftada 2 defa kısın ise 1 defa verilmelidir. Ancak kışın toprak ıslaksa su verme işlemini ertelemelisiniz. Yazın Sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Çiçeği sularken kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmadı gerekmektedir. Çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamışsa sabah saksı kabında biriken su dökülmesi önemlidir. Bu şekilde bitkinin toprağında oluşabilecek koku ve ya haşerelerin oluşmasında engel olunur.

Özellikle sulama esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise sulama işlemidir. Toprağa bakarak kuru ve ıslak olmasından anlarsınız. Sulama esnasında toprak ıslaksa sulama işlemini ertelemelisiniz. Marginata çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Bu tarz durumlar çiçeğin ömrünü kısaltır. Örneğin; Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutunuz. Özellikle çoprak değimini baharda 1 defa yapmanız yerli olacaktır. Toprak değişiminde dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmesi gerekir.

Bu mükemmel bitkisinin yaşam alanlarımızda bulunmasını istiyor olabilirsiniz. Çiçeği koyacağınız ortam güneş görmüyorsa çiçeğin ömrü kısalır. Direkt güneşte olması da iyi bir durum değildir. Sağlıklı kalması için bizlerin bitkilerimize yardımcı olması gerekiyor. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla desteklemelisiniz. saklı çiçekleri güneşi severler ama direkt olarak güneşe aruz kalmasın. Işık konusunda az ışık alıyorsa az su veriniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir