Menu

Mandalina Nasıl Yetiştirilir?

Mandalina meyvesi yenen aynı zamanda da çiçek açan bir bitkidir. Büyük arazilerde yetişmesinin yanı sıra saksı da çiçek olarakta yetiştirilebilir. Saksıda yetiştirmek için daha kolay yetişen mandalina ağaçlarını temin etmek gerekir. Bitki doğrudan güneş ışığı almadan yetişebilir. Dolaylı ışıklar yeterli olacaktır. Çok sert havalar çiçeğin yaprağına ve meyvesine zarar verebilir.

Saksıda yetişen mandalinanın aksine arazide yetişen mandalinalar ılıman iklimi severler. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Portakala nazaran daha yumuşak kabuklu bir meyve olan mandalina kış aylarında tüketilir. Kabuğu soyulduktan sonra direkt tüketilebildiği gibi suyu sıkılarak meyve suyu olarakta tüketilebilir. Zengin bir C ve B vitamini kaynağı olan mandalina kanı temizler. Kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmekte oldukça etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi de bilinen faydaları arasındadır. Özellikle kış aylarında görülen grip hastalıklarına çok iyi gelir. Bağışıklık sistemini korur ve sinirlere yatıştırıcı etkisi vardır. Damar sertliği ve felçlere de etkisi olduğu bilinmektedir. Bitki sıcağı sever ancak soğuğa da dayanıklıdır. 45 dereceye kadar sıcaklara dayanabilir. 3-4 derecenin altındaki sıcaklıklarda ise bitki donabilir.

Bitkinin çoğaltılmasında en uygun dönem nisan ayıdır. Bitki kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir. Kökten ayrılan yeni bitkiler en kısa sürede başka bir toprağa dikilmelidir. Bu yöntem kolay ve zahmetsiz bir yöntem olduğu için daha çok tercih edilir. Bitkilerin bakımında sulamaya dikkat edilmesi gerekir. Köke tamamen su ulaşmadığında mandalina ağacı kuruyabilir. Her sulamada aynı oranda su bitkiye verilmelidir. Bitki yılda en az bir kez zirai ilaçlarla beslenmelidir. Bu vitaminler mandalinanın ömrünü uzatacağı gibi daha çabuk meyve vermesini sağlayacaktır. Bitki kış aylarında aşırı soğuktan korunmalı ve bulunduğu ortamda başka cisimlerle teması engellenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Nohut Üretimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde nohut ekim zamanı, nohut üretimi nasıl yapılır ve nohut üretimi türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir