Menu

Mahlep Ağacı Ve Mahlebin Kullanım Alanları

Mahlep Ağacı Ve Mahlebin Kullanım Alanları

Etiketler:Mahlep Ağacı, Mahlep Bakımı, Mahlep, Mahlep Ağacı Bakımı, Mahlep 

Ülkemizde çok fazla sayıda bulunan mahlep ağacı, özellikle köylerde yetiştirilmektedir.Mahlep Ağacı Ve Mahlebin Kullanım Alanlarını sizlere açıklamaktayız. Kullanım alanları çok fazla bilinmediği için mahlep meyvesi kuruyup ziyan olur. Oysa ilaç sanayinden baharata kadar bir çok kullanım alanı bulunan bu değerli bitki, oldukça yüksek fiyattan alıcı bulmaktadır. Minyatür kirazı anımsatan bir görüntüsü ve acımsı buruk bir tadı vardır. Meyvelerinin antiseptik özelliği bulunduğu için bu değerli bitki, ilaç sanayinde yoğun kullanılmaktadır.

Mahlep Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Ağrı kesici özelliği bulunan mahlep meyveleri ayrıca şeker hastalığına, böbrek sancılarına, prostat sancılarına ve karın ağrısına etki göstermektedir. Mahlebin sıkılarak suyunun içilmesi, boğaz enfeksiyonlarında iyileştirici etki gösterecektir. Yoğun diş ağrısı çeken kişilerin iki tane mahlebi ağzında çiğneyerek bekletmesi önerilmektedir. Ayrıca mahlep meyvesinin içinde bulunan çekirdeklerin, un haline dönüştürülmesi ile elde edilen karışım, basta ve börek sanayinde kullanılmaktadır. Evde yapılan susamlı simit ve poğaçalara katılan mahlep baharatı, mahlep meyvelerinin çekirdeğinden yapılmıştır.

Mahlep Ağacının Dalları Nasıl Kullanılır?

Mahlep ağacı dayanıklı bir yapıda olduğu için mobilya sektöründe yoğun kullanılır. Ayrıca dallarının kabukları soyularak toz haline getirilir ve elde edilen toz pipo yapımında kullanılmaktadır. Ağacından meyvesine, çekirdeğinden suyuna her bölümü değerli olan bu meyvenin bakımı da oldukça kolaydır. Yetiştiği yerde, yağmur suları ile kendiliğinden gelişim gösterecektir. Mahlep ağacı fazladan hiçbir bakım gerektirmez.

Mahlep Ağacı Ve Mahlebin Kullanım Alanları Resimleri

Bir önceki yazımız olan Çiçek Toprağı Nasıldır? başlıklı makalemizde çiçek, Çiçek Toprağı ve Çiçek Toprağı Nasıldır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir