Menu

Leş Çiçeği Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

Leş kaktüsü veya leş çiçeği olarak adlandırılan bu bitki ünvanını etrafa yaydığı hayvan ölüsü kokusundan almaktadır. Bitki çürümüş et kokusuna sahiptir. Bu bitkinin Orbea ve Stapelia isminde iki ayrı cinsi bulunur. Orbea cinsi yapraksız olup Stapelia ise gerçek leş çiçeğidir. Aslında başlangıçta isim ayrımı yapılmamış ancak Orbea farklılık gösterdiği için ayrım yapılmış.

Leş çiçeği açık ve temiz havalı, az biraz rüzgarı sever. Yaz aylarında öğle sıcağından korunmaları gerekir, hiç hoşlanmazlar. Türlerine göre kış soğuklarına dayanıklılık gösterirler. Nemli yerlerde (İstanbul, Yalova ve çevresi) -8 derece kadar, kuru yerlerde ise (İç Anadolu) -4 dereceye kadar soğuğa karşı koyarlar. Her iki cinste de çiçek açma zamanı farklıdır.

Leş çiçeğini sulamak için kullanılacak su mutlaka dinlendirilmiş ve tortusuz olmalıdır. Toprak iyice kuruyunca sulama yapmak yeterlidir. Kullanılacak toprak iyi derece kompost ve bahçe toprağının üst yüzey karışımından oluşmalıdır. Ayrıca bunun içerisine yıkanmış dere kumu da karıştırılır. Leş çiçeği asitli topraklardan hoşlanmaz.

Bir önceki yazımız olan İran Menekşesi Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması başlıklı makalemizde bakımı ve sulama ve iran menekşesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir