Menu

LAVANTA ÇAYI

LAVANTA ÇAYI

Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Lavanta bitkisinin dalları çok ve yaprakları gökyüzüne doğru bakmaktadır. Lavanta güzel kokusuyla meşhur bir bitki çeşididir.

Mor ve mavi-mor renkleri mevcuttur. Lavantaya koku veren yağ, bitkinin iç kısmında bulunmaktadır. Lavanta kokusunu barındıran kozmetik ürünler, bu yağdan yapılmaktadır.

Lavanta çayı, birçok sağlık sorununa da iyi gelmektedir. Peki, lavanta çayını nasıl hazırlamalıyız? 3 bardak sıcak suyun için 1,5 çay kaşığı kurutulmuş lavantayı koyun. Çayınızı yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Artık çayınızı servis edebilirsiniz.

  1. Lavanta Çayının Faydaları

Sinirlendiğiniz zaman lavanta çayını içmenizi öneririz. Ayrıca uyku sorunu çekenlerin de lavanta çayını içmesi faydalı olacaktır. Romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Vücudunuzdaki yaralar için lavanta yağını kullanabilirsiniz.

Yemek sonrası oluşan şişkinlikler için, bir bardak lavanta çayı içmelisiniz. Ayrıca migrenin getirdiği baş ağrısını dindirmek için, lavanta çayını tercih edebilirsiniz. Ağızda oluşan kötü kokunun giderilmesini sağlar. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Eğer astım hastalığınız var ise lavanta çayı içmeniz hastalığınızı dindirecektir.

  1. Lavanta Çayının Yan Etkileri

Önemle belirtmemiz gereken bir husus var. Lavanta çayının, yan etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden belli rahatsızlıkları bulunan hastaların, lavanta çayını tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekmektedir.

Lavanta çayı, bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Bilinen yan etkileri arasında bulantı, kusma, baş ağrısı ve vücutta titreme vardır. Böyle bir yan etki ile karşılaşırsanız, çayın içini hemen durup doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir