Menu

Lalelerin Yetiştirilmesi Ve Bakımı

Lalelerin Yetiştirilmesi Ve Bakımı

lalelerin-yetistirilmesi-ve bakimi

Laleler yalnızca senede bir defa çıkan bir bitkidir. Aynı zamanda martta açılan bir bitkidir. Nisan ayında da laleler artık açılmış olmaktadır. Laleler soğanlı bitkilerden olmaktadır. Ayrıca laleler zambak gillerin de ailesinden olmaktadır. Lalelerin yetiştirilmesi ve bakımı biraz zordur. Bunu sakın unutmayınız. Ama zor olduğu kadar eğlenceli de olmaktadır. Yalnız lalelerin yetiştirilmesi ve bakımı özenli bir şekilde olmaktadır. Laleleri çoğaltmak için de soğan ile olur. Laleleri soğan ile üretmek tohum ile üretmekten çok daha kolaydır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Laleler tarlalarda yetiştirilmektedir. Laleler yeni açıldıkları zaman vazolu olarak satılmaktadır. Günümüzde de lalelerin satışı çok artmaktadır.

lalelerin-yetistirilmesi-ve bakimi-nasil-yapilir

Laleler tam anlamıyla evde yetişmesi gereken bir bitki değildir. Çünkü laleleri sadece süs olarak görmemelisiniz. Lalelerin çiçekleri yalnızca açık havalarda açılmaktadır. Soğanlar ise sıcak havalarda dinlenerek yetişirler. Yaz aylarında da soğanların yaprakları kurumaktadır. Çünkü soğanlar yapraklar altında iken uyumaktadırlar. Kış aylarında ise soğanların kökleri görünmeye başlamaktadır. Eğer sizler lale yetiştirmek istiyorsanız siz bir şey yapmayın. Burada sadece soğanların olgun olması önemlidir. Soğanların dikilmesinden söz edelim. Lale çiçeklerinin soğanları s adece sonbaharda satılmaktadır. Diğer mevsimlerde soğanlar satılsa bile almamalısınız.

lalelerin-yetistirilmesi-ve bakimi-

Soğanları aldığınız zaman hemen dikime geçmelisiniz. Ayrıca aldığınız soğanlar da mutlaka taze olmalıdır. Lalelerin güneş ihtiyacı olduğunu ve iklim isteğini de asla unutmamalısınız diyorum. Saksıya lale dikimi ise şu şekildedir. Aldığınız saksının altına toprak koyun ve sıkıştırınız. Lalelerin soğanlarını da alarak toprağa yerleştirmelisiniz. Ama soğanların sivri tarafları yukarı şekilde bakmasını sağlayınız. Kalan kısımlarını da toprak ile doldurunuz. Sonrasında da üzerine su vermelisiniz.

lalelerin-yetistirilmesi-ve bakimi-nasil-yapilmalidir

Lalelerin Yetiştirilmesi Ve Bakımı,Laleler çok fazla sıcağı seven bir bitki değillerdir. Daha çok soğuğu sevmektedirler. Lalelerin soğanlarını evinizin içinde kesinlikle bırakmayınız. Yoksa soğanları çürüyebilir. Bu yüzden de lalelerin soğanları ilk önce buzdolabında da tutabilirsiniz. Çünkü soğanlar buzdolabında durduğu zaman daha hareketli olurlar. Laleler ılık havada olsa bile topraktan çıkarlar. İşte bundan dolayı da laleleri soğuktan tutunuz. Laleleri serin ortamda tutun ki daha uzun ömürlü olsunlar.

lalelerin-yetistirilmesi-ve bakimi-nasil-yapilir-

Lalelerin soğanlarının dikim ayları eylül ve ocak arasında olmaktadır. Laleler açıldıktan sonra gölgelik bir yerde tutmalısınız. Bu sayede laleler açtığı zaman daha uzun yaşamaktadır. Lale lerinizi sularken kuru havalarda tercih etmelisiniz. Bu konu çok önemlidir. Lalelerin soğanlarına iyi bakım yaparsanız ve soğanları tekrar açacaktır. Dilerseniz bu siteden lalelerin ve soğanların nasıl açtığını birebir resimlerden inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir