Menu

Lalelerin Sulaması Ne Zaman Yapılır?

Lalelerin Sulaması Ne Zaman Yapılır?

lale-çeşitleriLaleler

Her rengin içinde bulunduğu ve dünya harikası lalelerin bakımı da son derece kolaydır. Soğanlı bitki grubuna dâhil olan laleler, oldukça nazik çiçeklerdir.

Bakımı

Sıcak ayların başlama zamanında saksı değiştirilmesi önerilen lalelerin, bu işlem için birkaç yıl beklenmesi de önerilir. Direk güneş ışığına temastan pek hoşlanmayan lale çiçeği dolaylı ışığı tercih eder.

Lalenin bulunduğu yerde başka cisimler ile olan teması engellenmelidir.

Sulanması

Özellikle yaz aylarında çiçeklenip kışın dinlenmeye çekilen laleler,15 derecenin altında ki serin havalardan pek hoşlanmazlar.

Kış aylarında tamamen kuru bir toprakta bırakmamaya özen gösterirken, yaz aylarında da sulama oranı toprağın nemine göre ayarlanmalıdır.

Sulama işleminde toprağın tamamının ıslandığından emin olun.

Beslenmesi

Daha uzun ömürlü ve daha güzel çiçekli olması için lalelerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Çeşitli yerlerden, seralardan ya da çiçekçilerden edinebileceğiniz vitamin ve mineral şurupları ile bitkiyi besleyebilirsiniz.

Bu besleme işlemi yılda en az iki defa yapılmalıdır. Yaprak ve benzeri değil direk topraktan beslenme işlem yapılır.

Çoğaltılması

Lale oldukça hassas ve oldukça şık görüntüye sahip ait bir bitkidir. Bu bitkiyi çoğaltmak için soğanının başka soğan vermesi gerekir. Bu gibi durumda kökler ayrılıp farklı saksılara dikilir. Bu işlemler için en ideal ay nisan aydır.

Çoğalmış olan bitkilerinizi aynı şekilde bakım yapıp, beslenmesine de dikkat etmek gerekir. Özellikle sulama önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Çiçeklerin Dünyası başlıklı makalemizde Çiçekler, çiçekler dünyada ve Çiçeklerin Dünyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir