Menu

Lale

Lale

Etiketler:Lale, Lale Bakımı, Lale Çoğaltma, Lale Yetiştirme, Lale Büyütmek

Hollanda laleleri herkes tarafından bilinir. Ancak bu bitkilerin asıl anavatanı Hollanda değildir. Lale tohumları Hollanda’ya Osmanlı’dan götürülmüştür. Bir Akdeniz bitkisi olan lale tarihte ilk kez İranlılar tarafından süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. Ancak Osmanlılar laleler üzerinde ilk çalışmaları gerçekleştirenlerdir. İsim olarak lale Farsçada ‘’şarap kadehi’’ anlamına gelir ancak İngilizcesi olan ‘’Tulip’’ o zamanlar Osmanlı’da kullanılan sarıklara benzetildiği için bu ismi almıştır.

Lale bitkisi bir süs bitkisi değildir. Bu yüzden lale soğanlarının yetiştirilmesi ve büyütülmesi ev ortamında yapılamaz, sadece olgunlaşmış laleleri ev ortamında bakabilirsiniz.

Lale soğanlarını çoğaltmak için hiçbir işlem uygulamanıza gerek yoktur. Soğan kısmı zaten olgunlaştıktan sonra 3 ile 10 arası parçaya bölünerek çoğalmaya başlar. Bu oluşan soğanlar bir yıl sonra çiçek vermeye başlar.

Lale soğanlarının ekilmesi

Lale soğanlarından en iyi sonucu almak istiyorsanız sonbahar aylarında ekmelisiniz. Ancak lale soğanı alırken dikkat etmeniz gereken soğanların satın aldığınız tarihten en fazla 5 ay önce olgunlaşmış olmalarıdır. Geçen seneden kalıp filizlenmiş soğanları ekerseniz diktiğiniz lale soğanları bir sonraki sene çiçek açacaktır.

Lale soğanları Türkiye’nin her bölgesinde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Lale soğanları için en önemli unsur soğuk rüzgarlar alabilmesidir. Rüzgarlı bölgede yetişen lalelerden daha verimli sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca laleler Ocak ayından sonra günde en az 5 saat güneş ışığı alabilmelidir.

Lale soğanlarını ekerken toprağı lale soğanlarının 3 katı kadar derinlikte kazabilirsiniz. Kış mevsimi sert geçen bir memlekette iseniz derinliği arttırabilirsiniz. Toprak seçimi yaparken bol humuslu topraklar yerine az humuslu topraklar tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Laleler açık alan bitkisi olduğu için orman altı bitkileri kadar humusa ihtiyaç duymazlar. Soğanı bol güneş alabileceği bir yere ekmenizde de fayda var. Bununla birlikte ektiğiniz soğanları hemen sonrasında sulamalısınız.

Lale soğanlarının taze olup olmadığını anlamak

Taze olan lale soğanlarının dış koyu renkli kabuğunun iç tarafı bembeyaz, canlı ve parlak görünmeli. Hiçbir bilginiz olmadan bile bunların taze olduğunu anlayabilirsiniz. Bayat lale soğanlarının beyaz olması gereken bölgeleri sarı ve mattır.

Lale soğanlarının ilk çiçek açtığı sene emeğinizin karşılığı yerine satın aldığınız satıcının emeğinin karşılığını alırsınız. Çünkü ektiğiniz soğanlar önceki seneden depoladıklarını kullanarak çiçek açar ve gelişimini sürdürür. Sizin yapacağınız bakım bir sonraki sene büyüyecek soğanların beslenmesini etkileyecektir. Düzenli olarak lale yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız geleceği düşünerek lalelere gereken hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir.

Lale Resimleri

Bir önceki yazımız olan Gül Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde bitki, gül ve Gül bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. güzel sözler 8 Mart 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir