Menu

Lale Soğanı Ne Zaman ve Nasıl Dikilir?

Laleler bahçelerimizin vazgeçilmezlerindendir. Hele birde farklı renklerdeyseler harika bir görünüm oluşturmaktadırlar. Lale soğanlarının ekimi çeşitlerine göre değişiklikler göstermektedir. Ancak eylül ayı ile birlikte mart ayının ilk haftasına kadar uzanan zaman dilimi içerisinde dikimi mümkündür. Lale soğanını ekmek için çukurlar ve kanallar açılmalıdır. Bu çukurları ve kanalları mümkünse eğer 10 ila 15 gün önceden açmanız ve dikim yapmadan önce sulamanız gerekmektedir. Lale soğanlarınızı ekerken ilk önce yapmanız gereken soğan için açılan çukuru 10-15 cm yükseklikte ve de soğanların çaplarında biraz daha geniş olacak şekilde çukurları açmalısınız. Çukurların aralarındaki mesafelerde önemlidir. Bu mesafe dikim yapacağınız toprağın büyüklüğüne göre değişebilir ancak eğer dar bir alanınız varsa 3-5 cm kadar olmalıdır. Almış olduğunun lale soğanlarının sivri olan uçları yukarı bakacak şekilde yerleştirmeniz ve üzerine en az 10-15 cm toprak kapatmanız ve de hemen sulamasını yapmanız gerekmektedir.  Bu soğanlar yine çeşitlerine göre çiçek açtıkları için mart- mayıs ayları arasında çiçeklerini açacaklardır.

Eğer bahçeniz yoksa evde saksı içinde de bu çiçeği yetiştirebilmeniz mümkündür. Saksıların içine soğanlarınızı dikmeden önce saksınız için toprak karışımları yapmış olmanızda fayda var. Yaklaşık 10 litrelik bir toprak harcının %20’sini torg kullanabilirsiniz. Geriye kalan kısmını ise bahçenizde bulunan toprakla karıştırabilirsiniz. Ekim için almış olduğunuz saksının tabanı 3-4 cm yükseklikte olacak şekilde çakıl taşları yerleştirin ve üzerini toprakla doldurun.

Saksının yüksekliğine göre örneğin aldığınız saksı 30 cm.lik bir saksıysa, 4 cm çakıl taşı koyup yaklaşık olarak 15 cm toprak doldurunuz. Toprağı sulayın ve lale soğanlarını hiç bir şekilde birbirine değmeyecek biçimde 3 cm aralıklarla sivri uçları üste yani yukarıya gelecek şekilde yerleştiriniz ve üzerine 10 cm toprakla kapatıp hemen arkasından sulama işlemini mutlaka yapınız. Lale soğanları aynı bahçedeki gibi çeşidine göre mart-mayıs ayları arasında çiçek açacaktır. Yaşadığınız bölge aşırı soğuksa ve sürekli olarak don olayları yaşanıyorsa, ayrıca kış iklimi şartları çok şiddetliyse ve soğanlarınız çok erkenden dikildiyse ölü olan yapraklarla ya da saman ile 10 cm kalınlığında koruyucu bir tabaka şekli oluşturulup üzerleri örtülmelidir. Laleleri ektiğimizde ve büyümelerini beklediğimizde bahçelerimiz için veya evimiz için çok güzel bir görüntü kazanmış olacağız. Laleler yolları, bahçeleri, saksılarla evleri süsler, göze hitap ederler.

Bir önceki yazımız olan Marul Nasıl Ekilir? başlıklı makalemizde Marul Nasıl Ekilir, Marul ne zaman ekilir ve Marul Tohumu Ne zaman Ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir