Menu

Lale Çiçeği Ne Zaman Nasıl Dikilir?

Lale Çiçeği

Lale belkide tüm çiçek türleri arasında en güzel olandır. Çünkü tıpkı bir gök kuşağı edasındadır. Bunun sebebi renk renk çiçekler açıyor olmasıdır üstelik bakımı da oldukça kolaydır.lale

Yetiştirme: Bitki direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymaz, aksiye her hangi bir yerden dolaylı olarak gelen ışıklardan bile faydalanabilmektedir. Kesinlikle ne çok soğuk ne de çok sıcak havaya maruz bırakılmamalıdır. Çünkü bu bitkinin çiçeklerine, yapraklarına ve köklerine büyük zarar verir. Saksını en az iki yılda bir mutlaka değiştirilmeli en ideal değiştirme dönemi ilkbahar aylarının başlangıcıdır.

Sulama: Bitki yazın çok fazla suya ihtiyaç duyar, bu yüzden bol su verilmelidir. Ancak su toprağın tek bir yerine dökülmemeli her tarafa gelecek şekilde sulama yapılmalıdır. Özellikle sulama her zaman aynı günlerde, aynı zaman aralıklarında ve kesinlikle su aynı miktarda olacak şekilde yapılmalıdır. Kış aylarında daha az su verilmelidir. ancak kesinlikle çeşmeden alınan soğuk su verilmemelidir. Kışın mutlaka oda sıcaklığında tutulmalıdır, oda sıcaklığı 12 dereceyi geçmemelidir. Bitki yaz aylarında açtığı çiçeklerini kış aylarının gelmesi ile birlikte dökmeye başlar.

Bakımı: Bitki hemen hemen bütün çiçekçilerden temin edilebilecek mineral ve vitaminler ile senede en az iki defa toprağının içerisine karıştırılmak sureti ile verilmelidir. Bu besleme hem çiçeğin sağlıklı ve uzun süreli olmasını sağlar hemde çiçeğinin daha güzel görünmesine yarar.

Bir önceki yazımız olan Orkidenin Özellikleri ve Yetiştirilmesi başlıklı makalemizde bitki, çiçek ve Orkide hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir