Menu

Kuşburnu Nerelerde Yetişir Faydaları Nelerdir

KUŞBURNU (Yabani gül,Öküz gözü,İtburnu)

İçindeki bileşenleri;A,B1,B2,C,K ve P vitaminleri zengin olarak bulunur. Meyve asitler,mineraller, tanen ve şeker ihtiva etmektedir. Kuşburnunun bilinen özellikleri olarak; Anadolu da hemen her bölümünde yaygın olarak yetişir. Avrupa ve kuzey Afrika da  doğal olarak yetişmektedir. Yabani gül türünden olan kuşburnunun boyları 1,5 veya 3 metreye kadar uzamaktadır. Dalları sarkık çalı gürünüm  de bir ağaç gibidir. Çiçekleri beyaz veya pembe renkte açmaktadır. Sonbahar da olgunlaşan bir bitkidir. C vitamin deposu olarak bilinir. Limon ve domatesten 40 defa,elmadan ise 300 defa fazla C vitamini içerir. 1 kilo kuşburnunda bulunan C vitamini portakalın 17 kilosunda bulunur.

Şifasının etkili olduğu alanlar;İdrar söktürücü olarak kullanıla bilir: Kuşburnu meyvesini ayrık otu köküyle karıştırılarak  bal ile tatlandırılır. Aç karnına 1 er su bardağı içmeye devam edilmelidir. Böbrek kumlarının dökülmesinde kullanılabilir: Kuşburnu,atkuyruğu otu ile birlikte  kaynatılır. Bal ile tatlandırılır aç karnına 1 er su bardağı içmeye devam edilmelidir. Kan temizleyici olarak kullanılabilir: Kuşburnu,ada çayı ve böğürtlen yaprağı ile kaynatılır. Bal ile tatlandırılır soğutulur 1 er su bardağı içilmeye devam edilmelidir. Bitkinlik,yorgunluk hallerde kullanılabilir: Kuşburnu kaynatılır. Balla tatlandırılır. 1 er su bardağı içilmeye devam edilmelidir. Grip,nezle ve öksürük hallerinde kullanılabilir: Kuşburnunda bol miktarda  C vitamini bulunduğundan vücudun direncini artırmaktadır. Vücudu soğuk algınlıklarına karşı korur. Kuşburnu kaynatılıp bal ile tatlandırılır 1 er su bardağı içilmeye devam edilmelidir. Basur durumunda kullanılabilir: Yemeklerde 30 veya 40 dakika önceden marmelat olarak yenir veya kuşburnu çayı 1 er su bardağı içilmeye devam edilmelidir. Yara ve yanık durumunda kullanılabilir: Kuşburnu yaprakları ve çiçekleri kaynatılır,süzülerek  bal ile karıştırılarak krem haline getirilir. Yara veya yanık üzerine sürülür. Yağlı yemek dokunma hallerinde kullanılabilir: Kuşburnu kaynatılır. Yemeklerden 60 dakika önce bal ile tatlandırılır 1 su bardağı içilir. Not: Tatlandırma da şeker kullanmadan yapılmalıdır.Şifa Allah tandır.

Bir önceki yazımız olan Ayçiçeğinin Kullanım Alanları ve Hibrit Tohum Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir