Menu

Küpe Çiçeği Ve Bakımı

Küpe Çiçeği Ve Bakımı

Bitki kendi doğal şartlarına uygun şekilde yetiştirilirse, kış aylarının başlarına kadar çiçeklerini üzerinde görebilirsiniz. Kırmızı, mor, beyaz, kavuniçi ve pembe renklerinde içerisinde bulunduğu bir çok renkte açan küpe çiçeği görmeniz mümkündür. En çok beğenilen türü asmalı sepetlerden aşağıya doğru sarkan türüdür, ancak çiçek yatağında ve saksıda yetiştirilebilen türleri de bulunmaktadır.
kupe-cicegiSulama: Bitkiyi toprağı kurumaya başladıkça sula malısınız, ancak kesinlikle solmasına izin vermeyin. Çünkü çiçeğin açmakta olan tomurcuklarının dökülmesine sebep olur. Özellikle asmalı sepetliler ayrı bir ilgi isterler, bunun sebebi doğrudan güneş ışığına maruz kalmalarıdır, bu durumda kolayca kuruyup solma riskleri bulunmaktadır. Eğer düzenli sulama yapıyorsanız ve buna rağmen bitkide solmalar görüyorsanız, mutlaka yapraklarını serinlet melisiniz veya bulunduğu ortamı en azında bitki kendine gelene kadar değiştirmelisiniz.
Ortam: Bu bitki türü soğuk havayı asla sevmez, bu yüzden mutlaka aşırı soğuktan korunmalıdır. Eğer siz çiçeğinizi 15 Mayıstan önce dışarıda bakmaya başlayacaksanız, ya korumak için üzerini ört melisiniz ya da gece oluşabilecek don olaylarına karşı havanın kararması içe içeriye almalısınız. Bu bitki türü doğrudan güneş almayan, serin olan ve çok az güneş gören yerlerde tutulmalıdır. Çünkü bu ortam çiçek için en iyi yetişme ortamıdır. Özellikle sert rüzgara maruz bırakılmamalı, düzenli gübre ve su verilmelidir. En önemli özellikleri ise bahçeler yani dış mekanlar için yaratılmış bitkilerdir, mümkün oldukça kapalı ortamlarda bakılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Menekşe Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde çiçek, Menekşe Çiçeği Ve Bakımı ve saksı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir