Menu

Küpe çiçeği bakımı, Küpe çiçeği çeşitleri

Küpe çiçeği küpe çiçeğigiller (Onagraceae) familyasından Fuchsia cinsini oluşturan 100 türü bulunan bitki cinsidir. Bitkinin büyük bölümünün anayurdu Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Mor, kırmızı, beyaz ve pembe renkte çiçek açar. Küpe çiçeği küpe gibi sarkık çiçekleri olan bir süs bitkisidir. Avrupalılar küpe çiçeğini ilk olarak Güney Amerika İspanyol sömürgesi Yeni Grenada’da görmüşler önce İngiltere’ye sonra da 1830’a doğru Fransa‘ya getirmişlerdir.

Küpe çiçeği gölgelik ve rüzgârsız yerleri sever çiçekleri uzunca bir zaman dökülmeden kalır. Doğada 100 türü bulunan Fuchsia cinsinin süs bitkileri yetiştiriliciliğinde oluşturulmuş bulunan birçok melezleri F.x hybrida adı altında toplanmıştır. Küpe çiçeği kuytu ve nispeten gölge yerlerden hoşlanır. Fide ekildiği zaman ince çubuklardan destek yapılırsa biçimli büyür. Suyu sever. Askılı saksılara da dikilebilir. Havalar soğumaya başlayınca içeri alınır. Bu durumda pek zarif bir şekilde sarkacak ve destek istemeyecektir.  Camekânlı bir balkon bitkinin kışı sağlıkla geçirmesine yetecektir. Kış sonuna doğru bitki derince budanır ve saksı değiştirilir. Çelikleri ayrı saksılara dikilerek yeni bitkiler elde edilebilir. Kış aylarında genç bitkiler optimum10-14 C sıcaklığa yaşlı bitkiler ise 4-7C’lik sıcaklığa gereksinim duyarlar. Bitki yüksek orantılı nem ister ve yarı gölge yerleri sever. Bitki doğrudan güneş ışığı altında bırakıldığında yaprak ve çiçek dökülmeleri olur.

Boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 3 kat artırılırsa bu karışım bitkiye verilmesi için uygun halde bir toprak karışımı olur. Hacim olarak 2 kısım tınlı toprak 1 kısım yaprak çürüntüsü ahır gübresi ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir. Tohumlar Mart veya Nisan ayında ekilerek 16C’de çimlendirilir. Çelikler üzerinde çiçek bulunmayan uç sürgünlerinden 7.5-10 cm uzunluğunda olmak üzere Mart ayında yapılır.

Bir önceki yazımız olan Sabun Çiçeği Faydası, Sabun Çiçeği Faydaları başlıklı makalemizde Sabun Çiçeği, Sabun Çiçeği faydaları ve Sabun Çiçeği faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir