Menu

Kum Zambağı Bitkisi Hakkında Genel Bilgi

Kum Zambağı, Amarillidaceae ailesinin bir üyesidir. Adı İngilizlerden gelmektedir. İngilizler, “sea saffodil” yani deniz nergisi ile “sand lily” kum zambağı ismini takmışlardır. Kum Zambağı’nın çiçekleri çok güzel kokmaktadır. En çok geceleri koku verirler. Çoğu kişi kokusuna hayran olsada, bazı insanlar ağır bulabilir.

Kum Zambağı, genellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetiştirilmektedir. Fakat bizim ülkemizde Karadeniz ve Marmara’nın kıyılarında da görünmektedir.

Yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Gerçek çok kaliteli bir toprağa ihtiyaç duyar. Toprağı 4-5 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Sonbahar ve kış ayları boyunca yağmuru alabilecek bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Eğer böyle bir ortam yakalanırsa kış boyunca sulamanıza gerek kalmaz. Eğer toprağı kurumaya başlayıp nemsiz kalırsa ise hemen su vermelisiniz. Bu duruma gelmeden sezip verebilirseniz daha iyi olur.

Bir önceki yazımız olan Horoz İbiği Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde horoz ibiği bakımı, horoz ibiği bitkisi ve horoz ibiği hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir