Menu

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Kızılcık; kızılcıkgiller ailesinden(familyasından) ince gövdeli ve kısa boylu bir ağaç türüdür. Genellikle boyları 8 metreyi geçmez. Fındık ağacına benzeyen ince ve dışarı doğru açılan gövdelerden oluşan bu ağaç ülkemizin çok yüksek olmayan kesimlerinde görülmektedir. Küçük yapraklı  ve kış aylarında sarı çiçekler açan bu ağaç, yaz sonunda küçük kırmızı elipsimsi meyveler verir. Üretimi  tohumların balçıklı toprağa ekimiyle yapılmaktadır. Anadolu’da “Eğren” veya “Kiran” olarak da bilinmektedir. Kabuğundan boya üretilmektedir. Süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Amerika’da bulunan Rutgers Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar kızılcığın faydalarını ortaya çıkarmıştır.

Vücut direncimizi artırdığı, kalp krizi ve özellikle günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan kanserden koruduğu ispatlanmıştır. Her gün yenilen bir avuç kuru kızılcık meme kanserinin gelişmesini  ve ilerlemesini engeller. Geceleri vücudumuzun salgıladığı uyku hormonu melatoninin yeterince salgılanmaması durumunda artan kanser riskine karşılık melatonin kaynağı olan kızılcık, bugün kullandığımız çoğu ilaçta bulunmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşayan insanlara uykudan önce bir bardak kızılcık suyu içmeleri önerilmektedir.

Kızılcık suyunun ekşimtırak bir tadı vardır. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan hoşaf anlayışımızla özdeşleşmiştir ,meyveleri kaynatılarak hoşaf haline getirilirken tarhana, reçel ve marmelat yapımında da kullanılır.

Kızılcığın sadece meyvelerinden değil yapraklarından ve odunlarından da yararlanılmaktadır. Odununun oldukça esnek ve dayanıklı olması birlikte baston v.b. çeşitli şeylerin yapımında kullanılmaktadır. Yapraklarının da iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir. Yaprağı ezilerek yara ve yanıklara sürülebilir. Menopoz döneminde birçok kadının baş belası olan ateş basması sorununa da kızılcık kabuğunun kaynatılmasıyla elde edilen su oldukça faydalıdır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de bilinmektedir.

Gördüğümüz gibi kızılcık sağlığımıza dost ve koruyucu bir bitkidir. Çoğu pazarda ve aktarlarda bulunabilen bu bitkiyi sağlığınız için ve tabi ki damak tadı ekşiyi sevenler  için tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir