Menu

Kivi Yetiştiriciliği Ve Bakımı

Kivi asma yaprağına benzer yaprakları olan, odunsu bir gövdeye sahip sarıcı ve tırmanıcı bir bitkidir.Yaprağını dökme özelliğine sahiptir. Kivinin anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Çok yıllık bir bitkidir. 1900’lü yılların başında İngiltere, Yeni Zelanda ve Amerika’da yayılmaya başlamıştır. Bugün İtalya’da oldukça fazla üretimi yapılmaktadır. Yapraklarını her yıl döken bir bitkidir. A,C vitaminleri yönünden oldukça yüksek değerlere sahiptir. Besleyici değeri oldukça yüksektir. Kalsiyum,demir,magnezyum oranları da içeriğinde oldukça yüksek oranlarda bulunmaktadır. Günde 1 tane kivi tüketilerek, günlük Ave C vitaminleri karşılanabilmektedir. Kivinin ekim zamanı ekim ortası ve kasım ayları arasındadır. Güçlü asma yaprakları 1,8 ve 2 m aralığında güçlü sırıklarla desteklenmelidir. Kivi için sık sulama yapmak, toprağı sürmek, bitkiyi rüzgardan korumak gelişim için oldukça önemlidir. Ilıman iklim bitkisi olmasına rağmen, sağlıklı gelişim için soğuğa ihtiyaç duymaktadır.

Bitki mayıs ayında çiçek  açmaya başlamaktadır. Marmara ve Karadeniz bölgeleri kivi yetiştiriciliği açısından uygundur.Karadeniz Bölgesi’nde yağmurların sık yağması nedeniyle sıcaklık düşüktür.Dona karşı oldukça hassastır.Kireçli olmayan, emici ve  derin topraklar üretimi için uygundur. Aşı kültürü ile üretilir.Bu nedenle olgunlaşma aralık ayına uzayabilmektedir. Son yıllarda oldukça yüksek fiyatlarla ithal ettiğimiz kivinin ülkemizde de yetişmesi için kivi bahçe ve fidanlıkları oluşturulmuştur. Yetiştirilmesi için torğın pH değeri, 5.5 ve 6.0 değerinde olursa bitkiden iyi verim alınması desteklenir.

Çelik yöntemi bitkinin yetişmesinde kullanılmaktadır. Yazın yeşil çelik, kışın ise odun çeliği iki ayrı zamanda kullanılır. Çeliklerin dip kısmı bitkiden en iyi verimin alınması için bıçak yardımıyla kesilir. Köklendirici sıvıya çivilerin dip kısmı batırılır. Sıvı kuruduktan sonra yine ilaçlandırma yapılır. Köklenmenin hızlanması için alttan geçirilen ısıtma sistemi kullanılmadır. Yazın ise ortamın nem dengesinin sağlanması önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Avakado ekimi ve yetiştirilmesi başlıklı makalemizde avakado faydaları, avakado faydaları ve zararları ve avakado nasıl yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir