Menu

Kış Ortancası Hakkında Genel Bilgi

Kış Orancaları Florida’nın güney batı taraflarında çok sevilmektedir. Amerikalılar tropikal ortanca adını takmışlardır. Bazılarıda Florida ortancası demektedirler. Bizim dilimize Kış Ortancası olarak gelmiştir.

Dombeya Seminole bitkisi ile çok benzerlik taşımaktadır. Fakat hiç bir akrabalığı falan bulunmamaktadır. Sadece çiçeklerini görüntüsü benzemektedir. Kış Ortanca’ları Malvaceae ailesine üyedir. Hatta Hatmi ve Japon Gülü ile akrabalıkları bulunmaktadır. Kış Ortanca’larının memleketleri Afrika’nın doğusu ve Madagaskar adasıdır.

Aslında ülkemizde fazla bulunmazlar. Sanıyorum ki Akdeniz bölgesinde bir kaç yerde satışı yapılmaktadır. Dünyada en çok Florida taraflarında rağbet görmektedir. Florida da kasım aylarında çiçek açar  ve nisana kadar devam eder. Güneşi çok severler. Bu yüzden güneşli bir yerde yetiştirmelisiniz. Kışın soğuğa dayanıklı değillerdir.

Bir önceki yazımız olan Gelin Çiçeği Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Gelin Çiçeği, Gelin Çiçeği bakımı ve Gelin Çiçeği hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir