Menu

Kış Güzeli “Siklamen” Nedir?

Kış Güzeli “Siklamen”

siklamen-nedirSoğuk ve serin havayı seven Siklamen çiçeği kışın evinizde, balkonunuzda oldukça hoş görüntü yaratacak olan çiçeklerdir. Beyaz, kırmızı, pembe ve mor renkleri olan Siklamen çiçeğinin bakımı da son derece kolaydır. Mevsim sonunda dinlenme dönemine girip çiçek verimini durduran bu çiçek serin havaların başlaması ile tekrardan çiçek vermeye devam eder. Birkaç yıl içince koyduğunuz saksıya sığmayacak olan bu çiçek kendiliğinden çoğalır.

Siklamen Çiçeğinin Bakımı

Bakımı oldukça kolay olan bu çiçek tohumdan üretilebildiği gibi kendiliğinden saksı içinde çoğaldığından saksı değişiminde ayrı ayrı saksılara koyarak da siklamen çiçeklerinizi çoğaltabilirsiniz. Bazen serin geçen veya geç gelen sıcak havaların oluşumu ile de çiçek verdiğine şahit olabilirsiniz.

Siklamen Çiçeği Nasıl Sulanır?

Siklamen çiçeği özellikle çiçeklendiği dönemlerde suyu daha fazla ister. Fakat bu çiçeği sularken dibinde su birikintisi bırakmayıp yapraklarına suyu değdirmeden sulama işlemini yaparsanız daha faydalı olur. Çiçeksiz dönemlerde de azar azar sulama yapın.

Siklamen Çiçeğinin Isı ve Işık Ayarı Nasıl Olmalıdır?

Serin ve soğuk havaların çiçeği olan bu çiçek direk güneş ışığı alan değil yarı gölge olan alanlarda bulundurulmalıdır. Soğuk havaların aşırı arttığı zamanlarda içeri almanı daha faydalı olacaktır. Bunun dışında ise havadar olan ortamlarda daha verimli olurlar.

Siklamen Çiçeği ve Toprak Seçimi

Daha verimli çiçekler ve daha uzun ömürlü siklamen çiçeği için bahçe toprağına yaprak çürüntüsü, kil, dere kumu ve de yanmış gübre ilave edin.

Bir önceki yazımız olan Bitkiler Hayat Verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir