Menu

Kış Aylarında Çiçeklere Nasıl Bakılır?

Kışın Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın gelmesiyle birlikte sizi kara kara düşündüren şeylerden biridir ‘Çiçeklerinizin Bakımı’
Yaz aylarında balkonunuzda, pencerelerinizin kenarında içiniz rahat şekilde yetiştirirsiniz. Kışın gelmesiyle bu çiçeklerinizin ne olacağı konusu endişe yaratır. Kışın soğuğunu ve çiçeklerinizi düşündüğünüzde içiniz bir kez daha kuvvetli bir şekilde titrer…
Felaket senaryolarını bir bir yazmaya başlarsınız. Çiçeklerini döktüğünü, yapraklarının solduğunu, kuruyup öldüğünü hayal edersiniz. Aslında bunların hiçbirine gerek yoktur.
Alacağınız bazı önlemlerle bunun o kadar korkulacak birşey olmadığını görebilirsiniz.
Yeter ki çiçeklerinizin dilinden konuşmayı bilin…kisin-cicek-bakimi

İşte bu yazımızda sizlerin içini çiçeklerinizle kışın da ferahlatabilmek için bazı önerilerde bulunacağız. Bunları sabırla gerçekleştirdiğinizde istediğiniz verimli sonucu elde edeceksiniz.

Çiçeğinize sabit bir yer belirleyin.
Seçtiğiniz bu yer kapı aralıklarından, pencere kenarlıklarından mesafeli olmalıdır. Çünkü yaşadığınız yeri havalandırmak isteyebilirsiniz. Açacağınız kapı, pencerelerden girecek olan havalar çiçeklerinizi çarpabilir.
Yapraklarının ve çiçeklerinin zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle seçiminizi buralardan uzak aydınlığın gelebileceği yerlerden yapmalısınız. Aydınlığın her çiçeğin gelişiminde önemli bir etmen olduğunu unutmayın.
Çiçeğinizin saksısını sürekli olarak olduğu yerden başka yerlere taşımayın. Çünkü ışığın yönüne doğru gelişecek olan çiçeğiniz her değişimde uyum sorunu yaşar.
Yeni yerine alışana kadar size küsebilir…

saksi-cicegi

Çiçeğinizin suyunu çekmesini bekleyin…
Kış aylarında gün ışığı az olacağından topraklar sularını daha geç emerler. Yaz sıcaklarını göz önüne aldığımızda hergün, hatta günde 2 sefer suladığınız çiçeğinizi kışın sularken bu aralıkları seyrekleştirmelisiniz.
Sulamadan önce çiçeğinizin toprağını parmak yordamıyla kontrol edin. Tamamen kurumaya yaklaştığında sulayın.

Çiçeğinizin bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçün…
Sıcaklıklarını ne çok ne az seviyelerde tutun. Dengesini iyi ayarlamanız gerekiyor. Çiçeğinizin gelişiminde durgunlaşma görülüyorsa panik yapmayın. Havanın soğuk olması nedeniyle bu durumla karşılaşabilirsiniz.
Gerekli önlemleri aldığınızda yeniden eski haline dönecektir.

Bir önceki yazımız olan Saksıda Çiçek Sulaması Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı? başlıklı makalemizde çiçek, çiçek sulama ve Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir