Menu

Kırmızı Mercimek Nerelerde Yetişir

Kırmızı Mercimek Nerelerde Yetişir

 

kirmizi-mercimek-nerelerde-yetisir

Kırmızı mercimek baklagiller familyasına dahildir. 20 cm yüksekliğe sahip olan gövdesi yeşildir. Kırmızı mercimek bitkisi maviye benzer çiçekleri olan yassı ve yuvarlak çeşitli bir baklagil çeşididir. Kırmızı mercimek baklagil çeşidinin ana yurdu ise Asya’dır. Kırmızı mercimek Türkiye’de en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve sonrasında İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Özellikle Şanlı Urfa, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt, Kilis gibi iller kırmızı mercimeğin en çok yetiştirildiği iller dendir. Ayrıca Konya, Yozgat gibi illerde de kırmızı mercimek yetiştirilir.

Dünyada ise en fazla kırmızı mercimek Kanada, Hindistan, ABD, Avustralya ve Çin’de yetiştirilir. Kırmızı mercimek iki dönem şeklinde ekilir. Yani hem kışlık mercimek hem de yazlık mercimek olarak ekimi yapılır. Kırmızı mercimek soğuktan pek etkilenen bir tarım ürünü değildir. Diğer baklagillere oranla soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaz sıcaklıkları erken başlar ve bu nedenle yazlık mercimek ekimi Güneydoğu’da mart aylarında başlar. Daha ılıman olan ve düşük sıcaklığa sahip bölgelerde ise yazlık mercimek ekimi nisan aylarında yapılmaya başlanır. Kışlık mercimek ekimi için en ideal olan aylar ise sonbahar aylarıdır. Kışlık mercimek genellikle ekim aylarında ekilir. Kışlık mercimekten, yazlık mercimeğe oranla daha fazla verim alınır. Kırmızı mercimek için en iyi iklim özellikleri yazların sıcak ve kurak geçtiği , kışların ise ılık geçtiği iklim özelliklerine sahip bölgelerdir. Bu iklim özelliklerine sahip bölgelerde mercimek yetiştirilmesinde alınan verim daha yüksek olur. Kırmızı mercimek yaz yağmurlarından çok olumsuz yönde etkilenmez. Yani diğer baklagil türlerine göre kırmızı mercimek, yaz yağmurlarına daha çok dayanıklıdır.

Kırmızı mercimeğin ekildiği toprak özellikleri de önemlidir. Kırmızı mercimekte iyi verim alınması isteniyorsa onun için en uygun olan toprak yapısı tespit edilmeli ve buna uygun topraklarda ekimi yapılmalıdır. Kırmızı mercimek için en uygun toprak kireçli topraklardır. Toprağın ph derecesinin 5.5-6 civarında olması kırmızı mercimek yetiştirilmesi için ideal olandır. Kırmızı mercimek bitkisine yabancı otlar zarar verir. Bu yüzden etrafındaki yabancı otlar temizlenmelidir. Çünkü yabancı otlar kırmızı mercimek bitkisinin köklerini kötü etkiler. Buna dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Üzüm Nerelerde Yetişir başlıklı makalemizde Nerelerde Yetişir, Üzüm ve Üzüm Nerelerde Yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir