Menu

Kırkkilit Otu Nedir ve Neden Kullanılır

Kırkkilit Otu Nedir ve Neden Kullanılır?

Genellikle bu bitki ülkemizde farklı isimlerde biliniyor. Ama tıpta bilinen ismi kırkkilit otudur. Oldukça şifalı olan bu bitki tam manasıyla mucizelere ev sahipliği yapıyor. Yazımızda belirteceğimiz rahatsızlıklarda kullanılabilir. Şekil olarak kuyruğa benzemesinden dolayı genellikle bu isimleri alan Kırkkilit otu, doğanın insanlığa sunduğu sayısız derde şifa olan bir bitkidir. Kırkkilit otu sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde bilinmekte ve kullanılmaktadır. Oldukça popüler olan kırkkilit otu özellikle Avrupa ülkelerinde çay olarak yoğun olarak kullanılmaktadır. Çayı dışında ilaç yapımında da kullanılan bu şifalı bitki aynı zamanda alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Kırkkilit Otu Nedir ve Neden Kullanılır gelin daha detaylı belirtelim.

Kırkkilit Otunun Faydaları

• İdrar söktürücü etkisi olduğundan dolayı ödem atmada faydalıdır. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu olan “sistit” rahatsızlığına da iyi gelmektedir.

• Kemiklerin onarılmasında etkili olduğu gibi romatizma ve kemik erimesi hastalıklarında da etkilidir.

• Böbreklerin sağlıklı çalışmasına katkı sağlamaktadır.

• Gut hastalığı ve artrit rahatsızlıklarında iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

• Eski çağlardan beri kullanılan Kırkkilit otunun Romalı hekimler tarafından “Tüberküloz” hastalığının tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Özellikle de geçmiş çağlarda Çinli hekimler tarafından da grip ve yüksek ateş gibi hastalıklar da kullanıldığı bilinmektedir.

• Kansızlığa karşı etkilidir ve kansızlık nedeni ile oluşan halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler için de faydalıdır.

• Menopoz döneminde olan kadınların bu dönemdeki şikayetlerinde etkilidir.

• Akciğer hastalıklarının tedavisinde de etkilidir ve eski çağlarda da akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı kayıtlarda ortaya çıkmıştır.

• Bayanların özellikle ağrılı geçen regl zamanlarında Kırkkilit bitkisinin çayı ile ağrılarından kurtulmaları mümkündür.

• Saç ve cilt için de faydalı olan bu bitki saçların dökülmesine ve tırnakların çabuk kırılmasına karşı da etkilidir.

Kırkkilit Otu Kullanımı İlk olarak 1 bardak kaynamış suyun içerisine 2 çay kaşığı Kırkkilit otunu ufalayarak atınız. Daha sonra demleyip içiniz. En fazla 3 hafta boyunca günde 2 bardak olarak tüketilmeli ve sonrasında mutlaka 1 ay süre ile ara verilmesi gerekir. Genellikle tüm bitkiler gibi kırkkilit otunun da uzun süre ve çok fazla miktarda kullanımı zararlı olmaktadır. Ayrıca, sayısız faydası olan ve eski çağlardan beri kullanılan Kırkkilit otunu hamile bayanlar, emziren anneler kullanmamalı ve bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Önemli hastalıkları olan kişiler de kullanım öncesi mutlaka doktor veya eczaneye danışmalıdır. Kırkkilit Otu Nedir ve Neden Kullanılır adlı yazımızda önemli bilgiler sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir