Menu

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanmalı

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanmalı?

kirkkilit-otu-cayi-nasil-hazirlanmalidir

Aktarlarda genel olarak kurutulmuş kırkkilit otu bulunmaktadır, ama çayı taze kırkkilit otundan da hazırlamak mümkün olur. Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanmalı gelin bakalım; 1 büyük kupa bardak çay için yaklaşık 2 çay kaşığı ufalanmış kuru kırkkilit otu yeterli gelir. Aktardan veya kendinizin yetiştirdiği taze bulunan bitkiden yapılacaksa; yaklaşık 2 dalı bardağa koymanız kafidir. Kırkkilit otunu bardağa koyun, suyu kaynattıktan sonra 6-7 dakika soğumasını bekleyip bardağa dökünüz. Yaklaşık 8-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Eğer taze ot kullanıyorsanız süreyi biraz daha uzun tutunuz.

kirkkilit-otu-cayi-nasil-hazirlanir

Kırkkilit Otunun Sağlığa Faydaları Kırkkilit otunun faydaları mevzusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı maalesef oldukça azdır. Ancak yapılan çalışmalar otun özellikle böbrek ve safra taşlarının düşürülmesinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. İdrar söktürücü etkisi ile fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan kırkkilit otuyla ilgili yapılan bazı çalışmalarda antioksidan özelliğinin kanserli hücre oluşumunu önlediği sonucu elde edildi. Yazımızın devamında ise, kırkkilit otunun faydaları ile ilgili yapılmış olan araştırma sonuçlarına dayalı kalınarak bazı bilgilerle geleneksel kullanım alanlarına dair bilgiler bulunmaktadır.

kirkkilit-otu-cayi-nasil-hazirlanmalidir-

Osteoporoz: Kırkkilit otunda bulunan ve özellikle kemik dokusunu güçlendiren bileşenler nedeniyle kemik dokusunda boşluklar oluşturan ve kemik kırılganlığını artıran osteoporoz tedavisi için önerilir. İtalya’da kırkkilit otu ve kalsiyum takviyesi kombinasyonları kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltmak için kullanımı tercih edilir.

Şişlik: Vücudun fazla oranlarda sıvı tutması nedeniyle ortaya çıkan şişlik güçlü bir idrar söktürücü olan kırkkilit otu çayıyla hafifletilmesi gerçekleştirilebilir. Eklem ağrılarına son: Silica ve özellikle mineraller yönünden fazla olması kırk kilit otunun eklem ve kıkırdak hastalıkları tedavisinde kullanılmasını sağlanıyor.

kirkkilit-otu-cayi-nasil-hazirlanmali

Saç ve Tırnaklar: Kırkkilit otu çayı zayıf tırnaklar ile sağlıksız, kolay kırılan saçlar için önerilir. Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanmalı? Çayı soğutup 1/3 oranında normal suyla karıştırarak şampuandan sonra saçlarınızı durulamak için kullanılmaktadır.

Yaraların üzerindeki etkin rolü: Antiseptik özelliğine sahip kırkkilit otu aynı zamanda ise kanın pıhtılaşma süresini kısalttığı için tarihte birçok savaşta yaraların tedavisinde kullanılır. Hazırladığınız çayı soğutup hafif yanık ya da kesiklerin üzerine bir parça pamukla uygulayın.

kirkkilit-otu-cayi

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Kırkkilit otu çayının idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği yönünde herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor ancak idrar yolunda görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaya devam edilmektedir.

Kırkkilit Otunun Yan Etkileri 3 hafta boyunca süresinde günde 2 bardak genel olarak güvenli kabul edilmekle birlikte kırkkilit otu çayının uzun dönemli kullanımı önerilmiyor. 3 haftadan daha uzun sürelerde tüketimi B1 vitamini (tiyamin) eksikliğine yol açar. Etkili bir (en güçlülerinden biri) idrar söktürücü olduğu için aşırı tüketilmesi durumunda vücudun susuz kalmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir