Menu

Kimyon Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Anavatanı Mısır olan kimyon, yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan keskin ve güzel kokulu bir bitkidir. Ülkemizde de Eskişehir ve Konya dolaylarında üretimi yapılmaktadır. Kimyon ülkemizde genellikle tohumları öğütülerek yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılsa da, tedavi edici özelliği sayesinde çay şeklinde tüketimi de giderek yaygınlaşmaktadır.

Kimyon Çayı Nasıl Demlenir?

1.5 tatlı kaşığı kimyon tohumu, 1 bardak kaynatılmış sıcak suyun içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar üzeri kapalı şekilde dinlenmeye bırakılır daha sonra süzülerek içilir. Bazı bitkiler gibi kimyon da uçucu yağlar içerdiğinden ateşte kaynatılmamalı, yalnızca demlenerek içilmelidir.

Kimyon Çayı Neye İyi Gelir?

kimyon-cayi-tarifiKimyon çayı en çok sindirim sistemi üzerinde kendini gösterir. Hazmı kolaylaştırır, mideyi kuvvetlendirir ve şişkinlik problemlerine karşı etkilidir. Bunun yanında terlemeyi sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde de etkisi olan kimyon çayı, sinirleri yatıştırır, tansiyonu düşürür, kalp-damar rahatsızlıklarına iyi gelir. İçeriğindeki demir sayesinde kan yapıcı özelliği vardır. Ayrıca anne sütünü arttırıcı etkisi de bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir