Menu

Kestane Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir

Kestane Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir

 

Kestane-Ne-Zaman-Dikilir-Nasıl-Tüketilir

 

Kestane, ülkemizde özellikle de kış aylarında en çok tüketilen besinlerden biridir. Kestanenin çok sevilen bir besin olmasının yanı sıra kestane ağacının gövdesinden de odun olarak faydalanılır. Lif açısından son derece zengin bir besin olan kestanede aynı zamanda protein, B1, B ve C vitamini vardır. Sağlıklı ve de lezzetli bir besin olan kestane, kış soğuklarına son derece dayanabilen bir bitkidir. Kış aylarında -30 dereceye kadar dayandığı görülmüştür. Ancak elbette yetiştirildiği bölgede sonbahar donlarını yaşanmaması gerekir. Yağışı sevmeyen bir bitkidir. Yılda yaklaşık 1000 mm yağış kestane ağacı için yeterli olacaktır. Kazık köklü olan kestane ağacı, geçirgen toprak türlerinde iyi yetişir. Aynı şekilde gevşek yapıya sahip topraklar da kestane ağacı için uygundur. Daha iyi yetişmesi için potasyum bakımından zengin olan topraklar da tercih edilebilir. Ilıman, nemli ve de serin bölgelerde yetişen kestane ağacı yaz mevsiminde de kış mevsiminde de zarar görebilir.

Özellikle yaz mevsiminde aşırı sıcaklar olumsuz etkiler ve meyvelerinin içinin boşalmasına sebep olur. Kestane ağacının dikim aşamasında iki ağaç arasında mutlaka 10 metre bırakmak gerekir. Bu aralıktan daha kısa mesafe bırakıldığında ağaç iyi gelişim gösteremez. Kestane ağacının fidesini dikmeden önce toprakta 50×50 derinliğine sahip bir çukur açılır. Kestane dikildikten sonraki ilk yıl eşit aralıklarla olmak üzere 3 kez sulanmalıdır. Diğer yıllarda ise hiç sulanmamalıdır. Kestane ağacının hasadı ise çoğu zaman Eylül ayının ortalarında yapılır. Hasat yapılmadan önce meyvenin kabuğunu açıp meyvenin rengine bakmak gerekir. Sıcak ve ılıman iklim koşullarını seven kestane ağacı, güneşli ve de nemli bölgelerde çok iyi yetişir. Genellikle Marmara kıyıları, Ege kıyıları ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilen kestane ağacı en çok Bursa’da yetişir.

Bir kestane bahçesi kurmak için önce toprağı gevşek olan ve bolca güneş ışığı alabilen nemli bir ortam seçilmelidir. Öncesinde derin sürüm yapılmış olan bir dekar alana, yaklaşık olarak 16 ya da 20 adet kestane fidanı dikilebilir. Ağaç aralarında ise 7 ya da 8 metre dikim mesafesi bırakılmalıdır. Kestane, çok dayanıklı bir kök yapısına sahip olduğu için kayalık yerlerde bile yetişebilir. Bu açıdan erozyonları önleme konusunda iyidir. Kestane ağacının genç dalları genellikle kızıl kahverengi olur. Belli bir yaşa ulaşan ağaçların rengi açılmaya başlar. Kestane ağacını yaprakları mızrak şeklinde, ucu sivri ve uzundur. Aynı zamanda yaprakları koyu yeşil renktedir.

Bir önceki yazımız olan Ispanak Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir