Menu

Kendi Bahçenizdeki Şifalı Bitkiler

Kendi Bahçenizdeki Şifalı Bitkiler

 

Kendi bahçenizdeki şifalı bitkiler daha organik ve daha sağlıklı olan ürünler olmaktadır. Hobi amaçlı oluşturduğunuz bahçenizde yetişen en değerli sebzeleriniz aslında hepsi birer şifa kaynağı olmaktadır. Bu bitkilerden en doğru şekilde yaralanmanız birçok hastalıktan ilaç kullanmadan kurtulmanızı sağlayacaktır. Özellikle yaprakları tüketilen sebzeler bağışıklık sistemi üzerinde en büyük etkisi olanlardır. Lahana Kendi bahçenizdeki şifalı bitkiler kategorisinde özenerek yetiştirdiğiniz lahana antioksidan deposu olarak grip ve soğuk algınlığının ilk direnç noktasını oluşturacak bitkilerden olmaktadır. Ayrıca potasyum ve demir oranının bu konuda eksiklik yaşayanların sıklıkla tüketmesi sayesinde şifa bulmaları mümkün olmaktadır.

Tüketilmesi özellikle çiğ önerilse de hafif haşlayarak yenmesinde en aza çiğ faydaları kadar etkili olmaktadır. Pişirilmesi esnasında içine katılan diğer malzemeler ile harmanlandığında özelliğini kaybetmeden şifalı etkisini göstermektedir. Pırasa Pırasa sarımsak gillerden olup soğan ve sarımsak gibi tansiyon rahatsızlıklarında etkili bir şifa kaynağı olmaktadır. Özellikle antioksidan özelliği sayesinde özellikle zayıflama ve aşırı kilolardan kurtulma yolunda şifa etkisini göstermektedir. Tüketilmesi hafif kavrularak veya içine havuç katılarak yapılan yemek yöntemi ile faydalı olmaktadır. Özellikle kış sebzesi olması açısından soğuk havalarda grip gibi bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıkların önleyicisi pozisyonunda etki etmektedir.

Biber İlk bakışta kendi bahçenizdeki şifalı bitkiler içinde görülmese de aslında C vitamini deposu olan biber hem çiğ tüketilerek fayda sağlanmakta hem de yemeklerde tüketildiğinde aynı etkiyi göstermektedir. Soğuk algınlıklarına karşı etkili olan biber şaşılacak derecede C vitamini alınmasında destek sağlamaktadır. Maydanoz Sadece çiğ tüketildiğinde fayda sağlamakla kalmayan maydanoz kaynatılarak elde edilen suyu kilo vermek isteyenlerin baş içeceği olmaktadır. Çiğ olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştıran maydanoz sindirim sistemi açısından da büyük önem taşımaktadır. İster kaynatılarak elde edilen suyu isterse katı meyve preslerinde sıkılarak elde edilen suyu tüketilmektedir. Aç karnına içildiğinde yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflatan bir şifa kaynağı olmaktadır

Havuç Hobi bahçelerinde sebzelerin aralarına ekilerek elde edilen havuç içeriğindeki vitaminler sayesinde özellikle bağışıklık sitemine büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sayede birçok hastalığa direnç gösteren insan vücudu kendi bahçenizdeki şifalı bitkiler sayesinde düzene girmektedir. Nane Nane hobi bahçenize bulaştıktan sonra söküp atması mümkün olmayan arsız bir bitki olarak şifalı bitkiler arasına girmektedir. Özellikle hazımsızlık problemi çekenlerin veya mide rahatsızlığı olanların kullandıklarında fayda sağladıkları görülmektedir. Nane liman çayı yapılarak içildiğinde grip ve diğer üst solunum yolu hastalıkları olanların şifa buldukları görülmektedir. Ayrıca taze olarak salatalarda tüketildiğinde dolaşım sistemini rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir