Menu

Kelliğin Çaresi Dul Avrat Otu

dul-avrat-otu-ne-zaman-dikilirKELLİĞİN ÇARESİ DUL AVRAT OTU

Dünyanın varoluşundan buyana ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla birlikte insanoğlunun şifa bulmak amacıyla başvurduğu kaynaklardan biri olmuştur otlar ve çiçekler.Günümüzde ,alternatif tıp olarak da bilinen bitkilerle tedavi yöntemi bir çok hastalıkta olumlu sonuçlar vermiştir.
Bu hastalıklardan biride Kelliktir.Kellik; akut ,ateşli hastalıklar , stres,düzensiz beslenme ve mikroskobik mantarlara bağlı gelişen bir hastalıktır.Hangi nedenle olursa olsun saç kaybı bir çok insan için stres kaynağıdır,çünkü saçlar kişiyi güzel gösteren vücut aksesuarından biridir.İşte bu sebeple eski çağlardan beri kelliğe hep çare aranmıştır.Gelişen teknolojiyle birlikte bir çok yeni yöntemler bulunması ve insanların bu yöntemlere rağbet etmesi, Dul Avrat otunun neredeyse unutulmasına neden olmuştur.
Halk arasında Pıtrak olarak da bilinen Dul avrat otu eski çağlarda Avrupa,Balkanlar ve Anadolu da saç çıkmasını hızlandırıcı olarak kullanılmıştır.Dul Avrat otunun en önemli tıbbi etkisi ,saç kepeğini iyileştirici,saç çıkmasını hızlandırıcı olmasıdır.Kellik bir hastalıktır ve eğer hastalık dahili olarak yani içerden iyileştirilmezse harici olarak ne yaparsanız yapın iyileşmez.

Sizde gür saçlarınız olmasını istiyorsanız işte yapmanız gerekenler:

-1 Litre suya 50 gr. kurutulmuş dul avrat otu ilave edilir ,10 dakika kaynatılır yarım saat dinlendirilerek günde 2 kere bir su bardağı içilir,etkisi fazla olduğundan,etkiyi azaltmak için biberiye yada ısırgan otuyla da karıştırılıp içilebilir.

Dökülmüş saçlarınızın yerine yenisinin çıkmasını istiyorsanız ,işte Saçınız için uygulamanız gereken maske;

Malzemeler:
-1 Yemek kaşığı dul avrat otu yağı
-1 Yemek kaşığı kuru maya
-1 Yemek kaşığı ısırgan otu bitki çayı
-1 Adet yumurtanın sarısı
-5 ila 7 damla biberiye yağı.

MASKENİN UYGULAMASI:
-Yumurtanın sarısı, kuru maya ve ısırgan otu çayı(çay ılık olmalıdır) bir kapta karıştırılır ve mayalanması için 1 saat sıcak bir yerde bekletilir.Mayalanan karışımın içine dul avrat otu yağı ve biberiye yağı ilave edilir.Karışım soğumadan saç diplerine masaj yapılarak uygulanır,saçlar havlu yada streç ile sarılır.40 dakika sonra saçlar yıkanır.Bu Maskeyi 4 günde bir uygulamalısınız,tarifi aynı şekilde 10 kez tekrarladıktan sonra 2 ay ara vermeniz gerekmektedir daha sonra aynı uygulamaya saç çıkıncaya kadar devam etmelisiniz.

Dul avrat otu kelliğe çare olduğu gibi,Gut ,sedef,egzama ve karaciğer hastalıklarına da deva olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dahlia - Yıldız Çiçeğinin Bakımı başlıklı makalemizde Dahlia - Yıldız Çiçeğinin Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir