Menu

Kedi tırnağı Ve Bakımı

Kedi tırnağı Ve Bakımı

Bitkinin en büyük özelliği neredeyse 60 a yakın çeşidinin olmasıdır. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır ve arsız çiçek olarak ta bilinir. Çünkü ortam toprak ayrımı yapmadan kolayca büyür ve gelişir.

kedi-tirnagiÜretim Ve Bakımı: Bitkinin üretimine şubat ayının son günlerinde ve mart ayı boyunca yapılır. Çok sık olarak ekilmesi önerilmez. Çünkü yaprakları bir sarmaşık edası ile yayılır ve tüm saksıyı kaplar. Ayrıca tohumlar yeşermeye başladıktan sonra çok fazla su verilmemelidir, toprak kesinlikle nemli olmamalıdır. Bakımı bu evre atlatıldıktan sonra daha kolaylaşır. bunun sebebi bitkinin tohumlarının aşırı hassas olması ve az miktarda da olsa fazla verilen suyun çürütmeye yol açabilme olasılığı yüzünden bu evre çok önemlidir. Çiçekleri açmaya başladığı zaman artık hassasiyet bitmiştir ve kolayca yetiştirilmeye başlanmalıdır.

Toprak Ve Sulama: Bitki hem saksıda, hem de bahçe de bakılabilir. Bu yüzden toprak seçimi yapmaz, ancak toprağın siyaha dönük koyu renklerde olması tavsiye edilmektedir. Bahçede bakılan çiçek için hayvan gübresi veya suni gübre kullanılabilir, ancak şart değildir. Sulama işlemi ise tohum evresinde dikkatle yapılmalı, büyüme evresinde ise yaz aylarında bol sulama yapılmalı, bunun aksine kış aylarında çok az miktarda sulama yapılmalı. Eğer bitki çok soluk ve kuru olursa vitamin takviyesi yapılabilir. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü çiçek katkısal faktörlerden çok kendi öz doğal ortamında yetiştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Barış Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde Barış Çiçeği Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir