Menu

Kavun Ne Zaman Dikilir Ne Zaman Olgunlaşır

Kavun Ne Zaman Dikilir Ne Zaman Olgunlaşır

 

Kavun-Ne-Zaman-Dikilir-Nerelerde-Yetişir

 

Tek yıllık bir bitki olan kavunun gövdesi tüylüdür, kolları sarılıcıdır ve yaprakları ise 5 loba sahiptir. İki tür çiçeğe sahip olan kavun bitkisi erkek ve dişi çiçekler verir. Ana kollar üstünde erkek çiçekler, yan kollar üzerinde ise dişi çiçekler kendini gösterir. Bu açıdan kavunda polenlerin taşınması aşamasında bal arıları büyük rol oynar. Ilık ve sıcak iklimlerde yetişen kavun, çok uzun bir yetişme süresine sahiptir. Güneşli, sıcak ve de kuru iklimlerde ve de nemli topraklarda yetişirler. Nemli bölgelerde yetiştirilirse mantar hastalığına yakalanabilirler. Kavun ne zaman dikilir sorusuna verilebilecek en iyi tanır ilkbahar olmalıdır. Soğuk havanın tamamen son bulduğu ve toprak sıcaklığının da 15 derece üzerine çıktığı aylar tohum ekimi için en ideal aylardır.

Kavunun yetiştirileceği toprağın PH seviyesi 6 ya da 7, geçirgen, derin, humus ve de besin maddeleri bakımından zengin olmalıdır. Kavun tohumu ekimi yapılmadan önce mümkünse sonbahardan itibaren toprak sürülmelidir. Çimlenme aşamasında sorun yaşanmaması için ekimden önce de sürülmesi gerekir. Daha sonra tohum ekimi yapılabilir. Kavun ekimi Nisan ayının ikinci yarısında yapılabilir. Kavunun başarılı bir şekilde yetişmesi için organik maddesi yeterli seviyede olan topraklar tercih edilmelidir. Bu açıdan çiftlik gübresi mutlaka kullanılmalıdır. Bu gübreyi sonbaharda toprak sürüldükten sonra uygulamak mümkündür. Kavun’un sulama miktarı ve süresi toprak türüne göre değişim gösterir.

Meyve oluşumun süreci başlamışsa daha sık sulanmalıdır. 15 günde bir sulama yapılabilir. Ancak sulama yapılırken bitki ve meyveler kesinlikle sulama suyuna temas etmemelidir. Karık yöntemi ya da damla sulama yöntemi çok daha idealdir. Düzenli sulama yapılıyorsa iri ve bol meyve alınabilir. Ancak kurak bölgelerde yetiştirilmiş olan kavunlar çok daha tatlıdır. Birinci çapa, bitkiler 4 ya da 5 yapraklı hale kavuştuğunda yapılır. 2-3 hafta ara verilerek çapalama işlemi devam eder. Köke en yakın olan 4 meyve bırakılır ve diğerleri kesilerek seyreltme işlemi uygulanır. Bitkiler gittikçe gelişmeye ve etrafa genişlemeye başladığında ise her dal üzerinde uç alma işlemi uygulanabilir. Kavunlar ekildikten sonra hasat aşamasına kadar yaklaşık 80 ya da 120 gün geçirir.

Olgunluğa ulaşmış olan meyveler el ya da bıçak yardımıyla kesilir. Bir kavunun hasat olgunluğuna erişip erişmediğini anlamak için yeterli ağırlığına kavuştuğuna, meyve saplarının dibindeki küçük kulakçıkların kurumuş olmasına, dip kısımlarında yumuşama oluştuğuna, koku yaymaya başladığına ve kabuk renginin parlaklaşmasına dikkat etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kestane Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir