Menu

Kavak Ağacı Nasıl Yetişir Nerelerde Kullanılır

Kavak Ağacı Nasıl Yetişir Nerelerde Kullanılır

 

Kavak-Ağacı-Dikimi-Faydaları-Kullanım-Alanları

 

Türkiye’de hemen her bölgede yetiştirilen bir ağaç türü olan Kavak, söğütgiller ailesine mensuptur. Suyu çok seven bu ağaç türü, sulak yerlerde yetiştirilir. Dalları yukarı doğru uzayan ve hiçbir şekilde sarkmayan Kavak ağacı, düz bir şekle sahiptir. Enine değil boyuna uzama gösterir. En hızlı şekilde uzayan ağaç türlerinden biri olan kavak ağacının kullanımı da oldukça geniştir. Kavak ağacı yetiştirilirken dikim yapılacak yerin çok iyi seçilmesi ve de kullanılacak olan kavak fidanının kaliteli olması gerekir. Kıyılarda yetiştirilmeye elverişli olan bu ağaç türü, melez kavak ve selvi kavak şeklinde ikiye ayrılır. Genellikle Doğu bölgelerinde selvi kavağı daha çok yetiştirilir. Kavak ağacı hemen her mevsimde dikilebilir. Belli bir dikim ayı bulunmamaktadır.

 

Yalnızca dikilecek toprağa ve bulunduğu iklime dikkat etmek gerekir. Mümkünse sulak yerler en iyi tercih olacaktır. Bunun dışında hangi ayda dikerseniz dikin gelişme gösterecektir. Kavak ağaçlarının 6 farklı türü bulunur. Bunlar selvi kavağı, titrek kavak, ak kavak, kara kavak, ehrami kavak ve de fırat kavağıdır. Kavak ağacını yetiştireceğiniz toprağın ağır killi, sulanamayan, kireçli ya da tuzlu olmaması gerekir. Bu tür topraklarda yeterince verim almak mümkün değildir. Toprak seçiminde mutlaka derin, geçirgen ve iyi havalanan toprak türleri tercih edilmelidir. Kavak ağacı yeterli miktarda sulama ister. Yeterince sulanamayan kavak ağaçları iyi bir şekilde yetişmez ve verim alınmaz. Bunun için sulamaya özen gösterilmesi gerekir. Kapsüller açılır açılmaz tohumlar alınır ve zaman geçmeden toprağa ekilir. Çünkü tohumlar canlılıklarını çok kısa bir süre koruyabilir. Canlılıklarını yitirmeden ekilmeleri gereklidir. Ancak 0 derecede ağızları kapalı bir şekilde 3 yıl boyunca saklanabilirler. Tohumlarda kesinlikle dinlenme olmaz.

 

Kavak tohumları dikildikten birkaç gün sonra çimlenmeye başlar. Bu süreçte aşırı sıcaktan ve kuraklıktan korunması şarttır. Çünkü kavak çok fazla sulama ister. Sulak yerlerde yetişmesinin yanı sıra bol ışık da kavak ağacının ihtiyaç duydukları arasında yer alır. Verimli ve nemli topraklarda çok iyi gelişim sağlar. Kavak ağaçlarının ekileceği toprak alkalik özellikli toprak olursa çok daha iyi bir gelişim gösterebilir. Kavak ağaçları genellikle parklara dikilir. Bu açıdan gölge ağacı olarak bilinir ve yol kenarlarında da sıklıkla tercih edilir. Kavak ağacı pek çok yararlı merhem yapımında kullanılan bir ağaç türüdür. En bilineni romatizma ağrılarına olan yararıdır. Yaprakları ve de çiçek tomurcukları kullanılarak merheme dönüştürülür. Ayrıca mobilya yapımında da kavak ağacı kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Kestane Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir