Menu

Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı

Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı

Kasımpatı diğer adı ile Krizantem çiçeği aşkın ve hüznün öyküsünü taşıyan yegâne çiçeklerden birisidir. Kasım patı her çiçek de olduğu gibi geçmişinde hikâyeler ile donatılmış bir çiçektir. Âşık olduğu gencin kasımpatıyı öpmesi ile o çiçeği öpen genç kızın kanını çeken krizantemin daha sonra pişmanlığını her baharda verdiği onlarca çiçek ile efsaneleştiren bir platonik aşkın öyküsünün yanında bir de kavuşamayan âşıkların birbirlerine gönderdikleri bu notları bu çiçeğin dalına kondurmaları ile de anılır.

Avrupa ve diğer bölgelerde cenaze dışında asla gönderilmeyip, ölüm çiçeği ya da cenaze çiçeği olarak adlandırılan kasımpatı ülkemizde kutlamalarda da gönderiliyor.

Bu kadar güzel çiçeklere sahip olan kasımpatının bahçelerde ve balkonlarda yer almasının sebebi çok çiçeklenmesidir.

Bakımı

Çok fazla sıcak ve soğukları sevmeyen kasımpatı, tam güneşli alanlar yerine yarı gölge yerleri daha çok sever.

Genellikle yaz aylarında çiçeklenen bu bitki kışa doğru yapraklarını dökerek dinlenme sürecine girer. Kış aylarında 12 derecenin üstünde olan zamanlarda dışarıda bırakmayın. Eğer bahçe de ise üzerine çuval ya da naylon örtebilirsiniz.

Sulanması

Kasımpatı her gün düzenli olarak aynı ölçüde sulanmayı ister. Yaz aylarında sulama düzenli olurken kış aylarında seyreltilebilir. Toprağının her yeri ıslatılarak sulama işlemi yapılmalıdır. Bitki de herhangi bir değişiklik olmadığı sürece kesinlikle su ölçüsü değiştirilmez.

Çoğaltılması

Bitki kendiliğinden çoğaldığından saksı değişimlerinde çoğalanlar ayrılabilir. Bunun için en uygun zaman ise mayıs ayıdır.

Bir önceki yazımız olan Süsen Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır? başlıklı makalemizde Süsen Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir