Menu

Kasımpatı Bitkisinin Genel Özellikleri

Kasımpatı bitkisi papatyagiller ailesine ait olan bir bitkidir. Yıllık, otsu bitki çeşidi olan kasımpatı türü neredeyse 50-150 cm uzunluğunda olurlar. İri çiçek başları vardır. Modern kasımpatı türleri yabani olan türlerinden çok daha fazla güzellerdir. Çiçekleri çeşitli form ve farklı renkte meydana gelebilir. Alışılmış sarı rengin yanı sıra kırmızı, beyaz ve mor renkleri de vardır. Yabani olanları pembe, beyaz ve sarı renkler meydana getirir.

Kasımpatı bitkisi direk güneş ışığını almayı istemez dolaylı gelen ışıklardan daha güzel yararlanırlar. Güneş ışığını alan kısımları ışığa yönelik bir bükülme meydana getirir. Bu bükülmeleri önlemek için çiçeğin yönünü belirli sürelerle değiştirilmesi gerekir. Çiçeğin yoğun olarak sıcak ve soğuk havaya maruz kalması köklerinde ve yapraklarında zararlar meydana getirebilir. Bitkinin bulunduğu ortamda diğer cisimlerle de temas halinde bulunması gerekmektedir. Bitkinin yaz aylarında su gereksinimi daha fazla olacağı için bitkiye daha öncesinde verilen su miktarının çoğaltılması gerekir, kış aylarında ise bitki soğuk havadan korunmalı ve daha az sulanmalıdır. Bitkiyi sularken her hafta aynı günde ve aynı su ölçülerinde su verilmelidir. Kasımpatı bitkisinin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli madde bitkinin bulunduğu ortamın kış mevsimin de 12 dereceden az olmaması gerekmektedir. Kasımpatı çoğunlukla çiçeklerini yaz aylarında meydana getirir. Çiçeklerini kış aylarına yaklaştığı zaman döker ve bir dinlenme zamanı içerisine girer.

Bu bitkinin büyümesi çok hızlı meydana gelmez. Boyu ise genellikle kısa olur çok fazla uzayan bir bitki değildir. Bitkinin çoğaltılması esnasında artık köklerinden ayrılan bitki hemen bir başka saksıya aktarılarak çoğaltılabilir. Kasımpatı bitkisi çok az bir sürede büyümesini gerçekleştirerek çiçeklerini meydana getirir diğer bitki ise yeniden kök meydana getirmeye başlar.

Bir önceki yazımız olan Brüksel Lahanası Ne Zaman Ekilir? başlıklı makalemizde brüksel lahanası faydaları, brüksel lahanası faydaları nelerdir ve brüksel lahanası nasıl pişirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir