Menu

Kasım Ayında Bahçede ve Tarlada Neler Yapılır?

Tarla ve bahçeler, kış aylarına girmeden önce belli hazırlıklara ihtiyaç duyarlar. Bahçenin kış şartlarından çok etkilenmemesi için yapılacak olan bu hazırlıklar, Kasım aylarında büyük bir yoğunluk kazanacaktır. Kasım ayında bahçe bakımı işleri, özellikle ilk haftalarda yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Yapılacak işler arasında, yabancı otların ve zararlı bitkilerin ayrılması, ilk sırayı alacaktır. Ayrıca bitki köklerinin havalandırılması da oldukça faydalı olacaktır. Bitkilerin kök diplerine eklenecek olan kompostlar ve organik gübreler, kış için harika bir koruma sağlayacak, aynı zamanda bitkilerin beslenmesine katkıda bulunacaktır.

Kasım Ayında Neler Dikilir?

Toprağın işlenmesine engel olacak derecede hava olayı yaşanmıyorsa, kap içinde kökü bulunan veya çıplak köke sahip fidanların dikimi bu ay içinde gerçekleştirilebilir. Kasım ayının fidan dikim ayı olarak bilinmesinin yanında, aynı zamanda budama ayı olarak da karşımıza çıkmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında oluşan fazlalıkların budanması, bu ay içinde gerçekleştirilmelidir. Son olarak ise, budama işleminde don olaylarına karşı dikkat edilmesi gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Temmuz Ayında Bahçede ve Tarlada Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Temmuz, Temmuz ayı ve Temmuz ayıda bahçe hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Hakan antalya 16 Kasım 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir