Menu

Kardelen Çiçeğinin Özellikleri

Kardelen Çiçeğinin Özellikleri

kardelen-cicegi-bakimi-yetistirmesiKardelen Çiçeği:

Nergisgiller ailesine ait bir bitki türü olan kardelen, toprağın altında kalan kısmında soğan bulunması sebebiyle soğanlı bitkiler kategorisinde yer almaktadır. Sahip olduğu soğan sebebiyle tarihteki ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak da adlandırılmıştır. Çok dayanıklı ve uygun şartlar sağlandığında çiçeklerini 3 ay kadar koruyabilen bir bitkidir. Genelde karda çiçek açması ve soğuk toprakları sevmesi de dayanıklılığının bir kanıtıdır. Koşullar el verdiği zaman suda bile açabilmektedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Çiçeğinin güzelliğinin yanı sırakardelenin insan sağlığına faydasıçok fazladır. Kardelen üzerinde hala araştırmalar yapılsa da toprağın üst kısmında kalan bölgelerinin kalp, mide ve çeşitli kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Toprak altındaki kökü ve soğanı da yılın belirli zamanlarında ezilerek çıban gibi hastalıkların üzerine sürülmektedir.

Kardelen Bakımı

Kış mevsiminde açması sebebiyle yılın ilk çiçeği olarak da adlandırılan kardelen bitkisi, doğal ortamındaki koşullar gereği güneşi sevmemektedir. Karda açan bir çiçek olduğu için kış güneşi ister ya da gölgelerde bırakılmalıdır. Yılda iki defa saksını değiştirmek gerekir fakat çok büyük saksılar kullanılmamalıdır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin ortalarında saksı değişiminin yapılması bitkinin daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Kış mevsiminde daha az suya ihtiyaç duysa da hangi mevsim olduğu farketmeksizin günün hep aynı saatinde aynı miktarda su ile sulanmalıdır. Sulamanın fazla, az ya da farklı saatte olması bitki için sakıncalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kış Güzeli “Siklamen” Nedir? başlıklı makalemizde Kış Güzeli “Siklamen” hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Enis 24 Eylül 2018 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir