Menu

Karanfil

Karanfil

Etiketler:Karanfil, Karanfil Çiçeği, Karanfil Bakımı, Karanfil Yetiştirme

Karanfil dünya üzerinde günden sonra en çok üretilen ve işlem gören bitkidir. Türkiye’de ise kesme olarak en çok üretilen bitki karanfildir. Bütün yıl üretilebildiği için fiyatı da diğer bitkilere oldukça uygundur ve evde yetiştirmeye müsait bir bitkidir. Karanfil bitkileri temel olarak ikiye ayrılır. Bunlar sprey karanfil ve standart karanfildir. Standart karanfiller çiçek sapının üzerinde büyük ve tek bir çiçek oluştururken sprey karanfiller çiçek sapında birden çok çiçek oluşturur ancak bunlar diğerlerine göre daha küçüktür.

Karanfil yetiştirmek
Karanfil-görünüm
Karanfil her tür toprakta yetişebilir. Ancak iyi geçirgenliğe sahip, humus bakımından zengin ve yabani otlardan temizlenmiş topraklarda çok daha iyi sonuçlar verebilir. Toprak pH’ı 6 ile 7 arasında olmalıdır. pH derecesi 5.5 den düşük topraklarda ekerseniz çiçekte solgunluk görülebilir. Karanfiller tuza dayanıklı bitkilerdir ancak aşırı tuz yoğunluğu gelişimini ve verimliliğini etkiler. Bunun sonucunda ise olması gereken yerine koyu gri ve sert dokulu bir karanfil gelişir. Uygun tuzluluk oranı 1.7-2.5 arasıdır.

Sıcaklık karanfil ömrü ve kalitesi için temeldeki belirleyici unsurdur. 7 derecenin altındaki karanfiller çiçek oluşumu ve kalite yönünden çok başarılı olsa da büyümesi oldukça yavaşlar. Kış ayları için en iyi gelişim sıcaklığı 11-12 derece gece, 16-18 derece gündüz sıcaklığıdır. Karanfil bitkileri yüksek sıcaklıklardan hoşlanmaz, sadece fideleri diktikten sonraki toprağa alışma sürecinde sıcaklık isteyeceklerdir. Yüksek sıcaklık ilerleyen evrelerde karanfilde zayıflık belirtileri gösterir ve küçük çiçekler oluşmasına neden olur.

Işık, karanfilin gelişimini ve çiçek kalitesini etkiler. Yaz aylarında ışık ile birlikte sıcaklık da artacağı için çiçek kalitesi düşer ve küçük çiçekler oluşur. Bunun olmaması için yaz aylarında karanfile gölgelendirme uygulanmalıdır.

Dikim yapmadan önce karanfil fidelerini oda ile aynı sıcaklığa getirmelisiniz. Karanfil fidelerini soğuk hava deposundan çıkartıyorsanız bitkilerin oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Karanfil fidelerini yılın istediğiniz ayında ekebilirsiniz ancak yaz aylarında dikim yapıyorsanız gölge bir ortamda ekimi gerçekleştirmelisiniz. Ektiğiniz toprak sürekli olarak nemli kalmalıdır. Ayrıca karanfil bitkilerini ekmeden önce iyice incelemelisiniz. Zayıflık ve hastalık belirtileri olan bitkileri ekmemelisiniz. Bitkileri toprağa ektikten yaklaşık 20 dakika sonra can suyunu püskürtme yöntemi ile verebilirsiniz.

Karanfillerin fazla büyümesini istemiyorsanız yeterli boyuta ulaştıktan sonra sürgün ucunu kopartarak büyümesini engelleyebilirsiniz. Fidelerin fazla uzaması yanında büyüyen bitkileri etkilemektedir. Bu yüzden sadece görünüş için değil sağlıklı gelişim için de bu uçları kopartmalısınız. Sürgün uçlarını koparttıktan sonra bitki yaprak çifti üzerinden gelişmeye başlayacaktır. Bir süre sonra yeni oluşan sürgün uçlarını da koparabilirsiniz. Sürgün uçlarını kopartırken zorlanıyorsanız uçların kopma zamanı gelmemiş demektir.

Karanfil Resimleri

Bir önceki yazımız olan Mimoza başlıklı makalemizde Mimoza, Mimoza Ağacı ve Mimoza Çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir