Menu

Karanfil Nedir Karanfilin Faydaları Nelerdir

Karanfil Nedir Karanfilin Faydaları Nelerdir

 

karanfil-nedir-faydalari-nelerdir

Karanfil çok eski dönemlerden beri kullanılan hatta birçok hastalığın tedavisinde de faydalanılan bir bitkidir. Karanfil bitkisi A, K, E vitaminleri ile B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra potasyum, sodyum, kalsiyum, manganez gibi birçok minerali de içerisinde barındırır. Omega3 ve Omega6 açısından da oldukça zengindir. Karanfil bitkisi çay olarak tüketilmenin yanında başka çaylara katılarak da aroma etkisi yaratır. Ayrıca karanfil bitkisi sigara yapımında da aromatik bir tat katması için kullanılır.

Karanfil hoş kokusu ve kattığı lezzetin yanında sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Antiseptik özelliği de vardır. Karanfil diş ağrılarını giderme konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Dişe olan olumlu etkilerinden olsa gerek bazı diş macunlarında da karanfil kullanılır. Karanfilin antioksidan etkisi de vardır. Karanfil öksürüğü gidermede de oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra bulantı ve kusmalara karşı da etkili olduğu iddia edilmektedir. Ağız kokusunun giderilmesine de yardımcı olan bir bitkidir. Ağız kokusunu gidermek için ağza bir tane karanfil atıp biraz bekletilerek kullanılabilir. Bunun dışında karanfil tozunun sinüzitin getirdiği olumsuz etkileri yok ettiği söylenmektedir. Ayrıca su ve karanfil bitkisinin karışımı ile hazırlanan karanfil çayının da hazımsızlığa iyi geldiği, şişkinlik sorunlarına fayda sağladığı bilinmektedir. Karanfilin yorgunluğu gidermede de etkileri vardır. Bilhassa hoş kokusu ile sinir sitemine etki ederek yorgunluğun giderilmesine fayda sağlar. Bu etkisi ile strese karşı da birebirdir.

Karanfil yağı da bazı cilt rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Akne sorunu yaşayan kişilerin de karanfil yağından faydalanması önerilir. Ayrıca yara izlerinin tedavisinde ve cilt lekelerinin giderilmesine de yardımcı olur. Bunların yanında karanfil saç dökülmelerini önlemede ve saçın daha sağlıklı uzamasında da etkilidir. Tüm bunların yanı sıra karanfil bitkisinin bazı solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde de faydası vardır. Görüldüğü üzere karanfilin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çay olarak kullanılmasının yanı sıra karanfil yağı olarak da cilt üzerinde kullanılmaktadır. Ağızdan alınması tavsiye edilmez. Bunun için kullanmadan önce bir doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çam Ağaçları Ne Zaman Dikilir başlıklı makalemizde Çam Ağaçları, Çam Ağaçları Ne Zaman Dikilir ve ne zaman dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir