Menu

Karanfil Ekimi Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemiz Türkiye’de yetiştirildikten sonra dışa ihracatı yapılan kesme çiçekler listesinin başında Karanfil çiçeği gelmektedir. Kırmızı, pembe, beyaz, sarı, turuncu renklerde olabilen Karanfil çiçeğinin ardından Gerbera, Krizantem, Frezya, Solidange ve Glayöl takip etmektedir. Kesme çiçeklerden olan Karanfil ülkemizin batı bölgesinde özellikle Yalova ili (kendim Yalovalıyım. Yalova, ülkemizin en büyük, dünyanın önde gelen çiçek yetiştiricilerindendir) ve çevresinde cam & plastik seralarda yetiştirilmektedir.

Karanfilin toprağının drenajı iyi olmalı, hafif tınlıdan orta tınlıya kadar olan topraklarda iyi gelişme gösterir. Gece sıcaklığı çiçeğin kalitesini doğrudan etkiler ve çiçeğin ömründe önemli bir faktördür. Karanfil çiçeği tohumlama, sürgün ucu çelikleri ve meristem kültürü yöntemiyle çoğaltılmaktadır. Senenin 365 günü dikime müsait olan Karanfil’in çiçek açma dönemini dikim dönemi eşleştirilip istenilen zamanda çiçek elde edilir.

Bir önceki yazımız olan Kaktüs Bitkisinin Yetiştirilmesi Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde kaktüs, kaktüs bitkisi yetiştirme ve nasıl yetiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir