Menu

Karanfil Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Karanfil, özellikle ülkemizde çok bilinen bitki türleri arasında bulunmaktadır. Yapraklarını dökmeyen bir bitki olan karanfil, daha çok Asya ve Amerika kıtalarında yetişmektedir. Yemeklerde ve çeşitli tüketim ürünlerinde baharat olarak kullanılan bu bitki, aynı zamanda çay olarak da tüketilmektedir. Karanfilin sağlığa faydaları ise çok fazladır.

Karanfil Çayı Neye İyi Gelir:Eski toplumlarda astım ve bronşit hastalıklarına çözüm olan karanfil, günümüzde de nefes darlığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ağız kokusu çeken kişilere faydası olacağı gibi, diş ağrılarında hafifletici olarak da kullanılır. Karanfil tohumunun şiddetli çiğnenmesi, ağızda uyuşmaya sebep olacaktır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, kanser türlerine karşı bağışıklığı da sağlamaktadır.

Karanfil Çayı Nasıl Demlenir: Karanfil çayı, karanfil tanelerinin suyla karıştırılmasıyla elde edilebilir. Bir fincan suyu iyice kaynattıktan sonra ateşten alın. 5 – 6 tane karanfil tanesini kaynamış suyun içine atın ve yaklaşık olarak 10 dakika demlenmesini sağlayın. Çok keskin bir tada ve kokuya sahip olduğu için daha fazla demlemeniz gerekmez. Tatlandırıcı kullanarak servis edebilirsiniz. Günlük bir fincan karanfil çayı, pek çok hastalığa karşı koruma olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir