Menu

Kara Dut Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karadut dutgiller ailesinden Asya kıtasına özgü meyve veren bir ağaç türüdür.  Karadutun boyu 10-13 metreye kadar uzayabilir.  Yenilen bilen meyveler veren karadut ağacının meyveleri genellikle siyah ya da koyu mordur. Yaprakları 6-10 cm genişliğinde, 10-20 cm uzunluğunda olmaktadır.

Karadut meyvesinin faydaları çoktur. Şifalı meyve olarakta alternatif tıp alanında çok sayıda karışımda karadut kullanılmaktadır. B2, B1, C, demir ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Antioksidan olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kullanılır. Sabah aç karınla içildiğinde bağırsak kurtlarının oluşumunu engeller. Karadut tüketenlerde sindirim sistemi düzenli çalışır ve kabızlık sorunu olmaz. Yoğun iş temposunda çalışanlar kendini sürekli yorgun ve halsiz hissedebilir. Yorgunluk ve halsizlik halinde karadut bir enerji deposudur. Ufak bir çorba kâsesinde her gün tüketildiğinde enerji verir, halsizliği giderir. Kadınların çok fazla önemsediği yaşlanma ile ilgili faydaları da büyüktür. Cilt kırışıklıklarına iyi gelen karadut yaşlanmayı geciktirir. Ancak işlenmemiş karadutun çok tüketilmesi durumunda kabızlık sorunları görülebilir. Şifa kaynağı olan karadut ağacının yaprakları da şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Kaynatılan bir litre suyun içine atılan karadut yaprağı demlendikten sonra ağız bu suyla gargara yapılırsa ağız yaraları ve diş eti hastalıkları görülmez. Karadut meyvesinin Botoks etkisi için de meyvenin suyu sıkılarak cilde sürülmesi gerekir. Su ciltte kuruduktan sonra saf suyla yıkandığında kırışıklıkları giderir.

Karadut Türkiye’de genellikle Ege Bölgesi’nde yetişir. Marmara bölgesinde de karadut ağaçları vardır ancak en verimli ve güzel meyveler Ege Bölgesi’nde alınmaktadır. Karadut meyvesi işlenerek şurup haline getirilmektedir. Litreler halinde satılan bu şuruplar çeşitli karışımlarla bazı rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Hem yaprağından hem de meyvesinden faydalanılan karadut sağlık için sık sık tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir