Menu

Kanola ve Kanola Ekimi

Kanola yurtdışında uzun zamandır yetiştirilmekte ülkemizde de yetiştirilmeye başlanması kısa bir geçmişe dayanmaktadır. Kanada’da ilk olarak  yetiştirilmeye başlanmış ve genetiği ile oynandığı için yasaklanmıştır.

Kanola bitkisel yağ bitkisel yağ olarak kullanılsa da hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu yararlarının olduğu kadar zararlı olduğu da ortaya çıkmıştır. GDOlu bir içeriğe sahiptir. Hormonal dengesizliklere, guatr ve otizme, kalp ve damar hastalıklarından böbrek ve beyin  sorunlarına yol açmaktadır. Zararlarının yanı sıra A, D, E ve K vitaminlerine sahip omega 3 ve omega 6 içerikleriyle oldukça faydalıdır. Diğer sıvı yağlarla benzer içeriklerde olduğu için kullanılmaktadır. Aynı zamanda kanola hayvancılıkta otlatma,biçip yedirme ve silaj biçilmiş olarak verilir. Ayrıca kanola yağından dizel yakıt üretilip,dizel araçlarda da kullanılır. Kanola kumlu  toprak dışında hemen hemen her toprakta yetiştirilebilir. Ülkemizde ekimi genellikle kışlık yapılsa da yazlık olarakta üretilir. Kışlık üretim olarak 15 Eylül de ekimi yapılıp 25 Eylülde ise ürünün çıkışı olmaktadır.Ekim tarihi gecikip don olaylarına rastlarsa hasat verimli olmaz.  Yazlık ekimi ise 15 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde yapılır.Ekonomik tarımcılık için kışlık üretim daha kullanışlıdır.Çünkü yazlık ekimlerde  bitkinin suya ihtiyacı karşılanmadığı için 3 defa bitkiye su verilmesi gerekmektedir.
Kanolo ekimden önce ve ekimden sonra yağmur alan toprağı sever.Eğer kanolanın çıkışı on gün içinde gerçekleşmezse bitki sulamaya ihtiyac duyar.İyi bir hasılat elde edebilmek için ekimden on gün önce ilaçlama iyi gelir. Siyah renkli tohumlar buğday mibzeriyle 2-3 cmlik derinliklere ekilir.Kışa güçlü giren kanola, dondan zarar görmez. İlkbaharda da sıcak havanın gelişiyle çok çabuk gelişir. Baharın gelişiyle tarlalarda en erken çiçek açan bitkidir. Çiçeklerinin sarı olması arıların dikkatini çekmesine neden olur. Bu nedenle kanolanın yanında arıcılık da yapılabilir. Bitki 30-40 cm yüksekliklere kadar çıkar, kökleri çok fazla güneş görmediği ve hava almadığı için yabani ot barındırmaz.Yabani hardalların olmaması için tohumları çiftçiler kendileri geçen senenin hasadından değil,üreticilerin tohumluk olarak ürettiği ürünlerden almalıdırlar. Hasat,temmuz ayının ortalarında buğday biçer döverleri ile yapılır. Gecikmeli dönemde yapılan hasatların tohumları çatlar ve dökülür.

Bir önceki yazımız olan Fasulyenin Faydaları ve Hasadı başlıklı makalemizde fasulyenin faydaları, fasulyenin faydaları nelerdir ve fasulyenin faydaları ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir